آخرين ارسال 07 تیر 1399 09:52 توسط Niknia
مرحله 4. محتوا
82 پاسخ
مولف پيغام ها

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
26 دی 1397 16:27
    بله E37 و E38 و E34 خانواده E36 به حساب می‌آیند.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    29 دی 1397 00:38

سلام،

ممنون می‌شوم فایل پیوست را ملاحظه فرمائید. فایل دو شیت دارد. شیت دوم، فقط اطلاعات آثاری را نشان می‌دهد که توانستم برایشان محتوای اثری در نظر بگیرم. در شناسایی نوع موجودیت محتوای اثر خیلی اشکال دارم و نتوانستم با اطمینان آن را تعیین کنم. در چند مورد، برای درج موضوع محتوای اثر هم نتوانستم موضوعی را از موزه بریتانیا پیدا کنم.

با سپاس و احترام

Object Content_1st ed.xlsx

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    29 دی 1397 10:27
    سلام،

بله تشخیص و تعیین موجودیت‌های می‌تواند کار دشواری باشد. اینجا حوزه تخصصی فهرست‌نویسی در این دنیاست که باید روش‌ها و دست‌نامه‌های لازم خود را داشته باشد. تدوین چنین روش‌هایی خود یک فعالیت است که می‌تواند دستمایه پژوهش شما و دیگر دوستان باشد. تدوین دست‌نامه‌هایی مشابه با آنچه در دنیای کتابشناختی وجود دارد.

اما فعلا اجازه دهید از موارد واضح شروع کنیم. شما موضوع‌هایی برای بعضی از آثار تعیین کرده‌اید. می‌توانیم از آن‌ها شروع کنیم. لطفا برای مواردی که در موزه بریتانیا یافت شده‌اند فهرستی برای فراخوانی تهیه بفرمایید. دوستان هم فرم ورود اطلاعات را به فراخور تکمیل خواهند کرد.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    29 دی 1397 11:24

سلام،

ممنونم از توضیحات شما. حق با شماست و امیدوارم به زودی شاهد اتفاقات خوبی برای این حوزه باشیم. 

لطفا فایل پیوست را ملاحظه فرمائید که حاوی 10 شناسه موزه بریتانیاست.

من در تعیین نوع موجودیت محتوای آثار هم اشکال داشتم. ممنون می‌شوم راهنمائی فرمائید.

با احترام و سپاس

10 BM URIs for Subjects.xlsx

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    29 دی 1397 13:57

سلام،

دوستان زحمت انتقال اطلاعات به پایگاه و استفاده از آن در محاوره ویرایش اثر را خواهند کشید. 

برای مواردی که به عنوان subject مشخص کرده‌اید کار دشوار نیست. موضوع‌ها مطابق معمول E55 هایی هستند که به پایگاه منتقل می‌شوند. اما واسطی نیاز دارید که ارتباط اثر فیزیکی  را با این موضوع‌ها برقرار کند. این موجودیت واسط مطابق تعریف مشخصه‎ها باید از خانواده E73 باشد. توضیح اینکه در نسخه‎های جدیدتر مدل این مشخصه - یعنی P128 - تغییر کرده و به E90 تبدیل شده است. اما ققنوس هنوز از آن پشتیبانی نمی‌کند. اگر شما انتخاب‎های خود را به E90 محدود کنید، هر دو دنیا را خواهیم داشت.

یک روش آنست که خود image یا inscriptionی که موضوع در آن تشخیص داده شده این موجودیت واسط قرار گیرد. روش دیگر آنست که موجودیت دیگری از جنس E90 را به این منظور تولید کنید. روش اول به نظر صحیح‎تر است اما موزه بریتانیا به دلیلی که نمی‎دانیم از روش اول استفاده نکرده است. احتمال دارد مشکل فنی در کار بوده باشد.

اگر شما استفاده از از روش اول را انتخاب کنید با تشخیص تصاویر و حکاکی‌ها طرف خواهید بود و موضوعات به آن‌ها نسبت داده خواهند شد. در غیر اینصورت یک E90 موجودیت واسط شما قرار خواهد گرفت. این حالت دوم زمانی است که نمی‎توانید ماهیت دقیق موجودیت واسط را به صورت دقیق مشخص کنید. به این ترتیب باز هم ه شکل دیگری با همان مقوله دقت بیشتر و کمتر مواجه خواهیم بود. بدیهی است هز زمان که بتوانید دقیق‌تر باشید بهتر است.

در مورد انتخاب از خانواده  E36 هم لطفا به مدل و توضیحات مراجعه کنید. کمک کننده است. اما باز هم در صورتی که تشخیص ممکن نباشد، می‌توانید از قاعده "دقت در دسترس" استفاده کنید یا از موزه بریتانیا الگو بگیرید.

موفق یاشید

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    29 دی 1397 14:13

سلام،

فکر می‌کنم دوستان لطف کردند و الان اطلاعات در فهرست موضوع فراخوانی شده است.

با سپاس و احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    29 دی 1397 14:23
    مطالبی را به پست فبلی اضافه کردم لطفا ملاحظه بفرمایید.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    29 دی 1397 16:16

سلام،

ممنون بابت توضیحات. 

1. مشکلم در تشخیص انواع E36 است که با مثالهای الگو هم تفاوت را نتوانستم تشخیص دهم. مثالی را از نمونه‌های موجود می‌آورم: وقتی تصویر یک گل روی انگشتر حکاکی شده، این قطعا E38 نیست و نمی‌دانم که E37 می‌تواند باشد یا خیر؟ موزه بریتانیا فقط موضوع را به شکل محدود نشان می‌دهد و نمی‌توانم ببینم چه موجودیتی را در نظر گرفته است.

2. یک شناسه موجودیت برای n1 درج کردم که از نوع E34 است. موضوعی برای آن نمی‌توانم در نظر بگیرم. اما نوع نوشتار، الفبار نوشتار و غیره برای آن قابل درج است. لطفا راهنمائی بفرمائید که این موارد بعدا اضافه خواهند شد؟

ببخشید اگر سؤالاتم به قدر کافی دقیق نیستند. هنوز موضوع برای خودم خوب مفهوم نیست.

با احترام و سپاس

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    29 دی 1397 17:27

1- موزه بریتانیا را از روی نسخه وب دنبال کنید. آنجا تمام اطلاعات موجودیت در نمای تخصصی در دسترس شما هست. نمونه زیر را ببینید. در این نمونه تمام حالت‎ها وجود دارند.

نمونه

2- پیشنهاد می‌کنم ابتدا نمونه بالا را ببینید. تصمیم در مورد سیاستی که در پست پیشین اشاره کردم برایتان روشن‌تر می‌شود. بعد از آن دوباره به نحوه ورود اطلاعات برمی‌گردیم.

موفق باشید

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    29 دی 1397 22:26

سلام،

ممنونم بابت ارسال نمونه. اما ببخشید من اصلا متوجه مفاهیم این مرحله نمی‌شوم. 

نمای تخصصی را دنبال کرده بودم ولی نمی‌توانستم با توضیحاتی که شما فرموده بودید، هماهنگی و ارتباطی برقرار کنم. 

معذرت می‌خوام که خیلی وقت شما را می‌گیرم.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    30 دی 1397 11:09
    سلام،

اجازه دهید به این نمونه نگاه دقیق‎تری بیندازیم. در صفحه تخصصی این اثر بر روی E24 Physical Man Made Thing کلیک کنید. در سمت راست مشخصه‌هایی از اثر را می‌بینید که به خاطر E24 بودن اثر به آن منسوب شده‌اند. هر دو مورد P65 و P128 که مورد نظر ما هستند در همین نما دیده می‌شوند. با استفاده از این دو مشخصه محتویات این اثر ثبت شده است.

در بخش P65 شما 5 مورد مشاهده می‌کنید. از این موارد یکی image و چهار مورد دیگر inscription هستند.اگر پیوند image را دنبال کنید به موجودیتی از نوع E38 می‌رسید. یعنی بر روی این اثر یک تصویر تشخیص داده شده است. اگر مشخصات این تصویر را دنبال کنید خواهید دید که به نوبه خود مشخصه‌هایی مثل P2 یا P138 دارد. اگر پیوندهای inscription را دنبال کنید به موجودیت‌های از نوع E34 می‌رسید. آنها هم به نوبه خود مشخصه‌های دیگری مثل P2 یا P72 دارند.

در بخش P128 هم شما 2 مورد مشاهده می‌کنید. اگر آنها را دنبال کنید به موجودیت‌های از نوع E73 با مشخصاتی از جمله P129 که بیان‌گر موضوع است می‌رسید.

اینکه چرا این موارد برای این اثر ثبت شده است، تشخیص فهرست‌نویسی است. کارشناس اذعان کرده که بر روی این اثر یک تصویر، چند نوشته وجود دارد. به علاوه به طور جداگانه بیان شده که محتوای این اثر با دو موضوع در ارتباط است (P128ها) . اینکه مثلا چرا چهار inscription برای این اثر ثبت شده احتمالا به خاطر ویژگی‌های متفاوت آن‌ها (مثلا زبان یا نوع) بوده است.

اگر من فهرست‎نویسی می‌کردم از ثبت E73ها صرفنظر می‌کردم. یعنی نهایتا محتوای اثر را یک تصویر و چند نوشتار قرار می‌دادم و به یکی از این تصاویر یا نوشتارها (بسته به این که در کدام تشخیص داده شده است) موضوع‌ها را منسوب می‌کردم.

همانطور که می‌بینید تصاویر هم بدون سخت‌گیری E38 ثبت شده‌اند. فکر می‌کنم تصویر روی یک انگشتر هم با این مورد متفاوت نباشد. در پایگاه موزه بریتانیا اصلا از Visual Item و Mark استفاده نشده است.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    30 دی 1397 12:21

سلام،

خیلی ممنونم بابت این توضیحات.

1. دیروز برای اثر n14، موجودیت E38 و موضوع plant را اختصاص دادم ولی چون در قسمت "محتوا"ی نسخه وب نمایش داده نشد، فکر کردم خطا کرده‌ام. ممنون می‌شوم اگر خطایی داشته‌ام، راهنمائی فرمائید. با مقایسه با این نمونه فکر می‌کنم اشتباه باشد. چون P65 ایی در نمای تخصصی آن نیست.

2. به نظرم تلقی کردن تصویر این پرنده روی انگشتر به عنوان نمونه‌ای از موجودیت E38 درست نیست. موزه بریتانیا برای این نمونه هم اصلا تصاویر اسلیمی شبیه گل را در نظر نگرفته و به منتسب کردن موجودیت E34 برای حکاکی های به زبان عربی بسنده کرده. 

3. اگر سیاست موزه بریتانیا برای منتسب کردن E38 برای هر تصویری روی اشیاء همین است، همین روال را برای اشیا پیش بگیریم تا بعد برای درج موجودیت چند نمونه از E34هایی که داریم اقدام کنیم.

با سپاس و احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    30 دی 1397 14:29
    سلام،

1- نمایش وب، بر خلاف نمایش برنامه نمایشی مشترک برای تمام پایگاه‌های داده است و به همین خاطر در مواردی مقتصدانه و کمی سخت‌گیرانه‌تر عمل می‌کند. در این مورد هم، بخش محتوای نمای عمومی، مورد شما را بازنمایی نکرده است. اما این به معنی نادرست بودن مقدار شما نیست. همیشه می‌توانید به نمای تخصصی که سهل‌انگار است توجه داشته باشید. در هر صورت بخش عمومی هم برای کامل‌تر شدن به روز خواهد شد. اما در راستای همان سیاست مقتصدانه، این به روزرسانی را فقط به مواردی که عمومیت دارند و بالفعل می‌شوند، نظیر این مورد محدود می‌کنیم.

2- در فقدان وجود یک روش‌مندی برای رفع ابهام‌ها، بهترین راه آنست که شما سیاست خود را برای چنین مواردی تدوین کنید. موزه بریتانیا نمونه بسیار مفیدی است که مطالعه آن شما را در تدوین سیاست خودتان کمک کند. اما مهم آنست که شما بتوانید از انتخاب‌های خودتان بر مبنای یک روش‌مندی روشن دفاع کنید. داشتن یک روش‌مندی معلوم، که در زمان لزوم مدون هم بشود، حتی اگر اختصاصی خود شما هم باشد، معیاری برای درستی و نادرستی قرار خواهد گرفت. در غیر اینصورت هر کس خود را مجاز خواهد دانست که درستی و نادرستی را بر اساس معیار خودش ارزیابی کند.

3- اگر درست متوجه منظور شما شده باشم، تصمیم گرفتید همان که در مورد n14 عمل کردید را ادامه دهید؟ به نظرم درست است. در ضمن شما اینبار برای ویرایش از درخت سمت چپ برای تغییر P مربوطه استفاده کردید که بسیار هم خوب است. بنابراین شما در ادامه تصاویر مندرج بر روی اشیاء و موضوعاتی که از آن‌ها استنتاج می‌کنید را ثبت خواهید کرد.

موفق باشید

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    30 دی 1397 16:04

سلام،

1. مثال‌های زیادی را در نسخه وب نگاه کرده بودم تا توضیحات شما را در پست‌های پیشین متوجه شوم. ممنونم از توضیحاتی که فرمودید. 

2. حق با شماست. ولی در این مورد به نظرم یادداشت دامنه الگو برای E38 چنین دیدگاهی که موزه بریتانیا دنبال کرده ندارد.

3. منظورم همان بود که فرمودید. موجودیت‌های E38 را درج کردم. چند نکته را خدمتتان عرض می‌کنم:

الف) لطفا این تصویر که مربوط به n11 است ملاحظه فرمائید. برای درج موضوع دوم به تصویر خطا می‌گیرم.

ب) n20 حامل موجودیت‌های E34 و E38 است. E34 آن موضوع ندارد. ممنون می‌شوم برای درج اطلاعات آنها راهنمائی فرمائید.

ج) اگر درباره درج موجودیت‌های E34 راهنمائی بفرمائید ممنون می‌شوم. E34 هایی که داریم موضوع ندارند.

با احترام و سپاس

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    30 دی 1397 17:23
    سلام،

3- برای بررسی این مشکل باید ارتباط شما را قطع کنم.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    30 دی 1397 17:38
    لطفا دوباره برای درج موضوع دوم تلاش بفرمایید. اینبار نباید با مشکلی مواجه شوید. عدم نمایش موضوع در نسخه وب هم به همین موضوع مربوط بود. لطفا آن را هم بررسی بفرمایید.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    30 دی 1397 17:48
    نیابد در تمام موارد ثبت محتوا به موضوع منجر شود. شما ممکن است فقط وجود تصویری بر روی اثر را ثبت کنید بدون اینکه بیان کنید که تصویر چه موضوعی دارد.

اگر مایل هستید برای inscriptionهای خود نوع و زبان و الفبا تعیین کنید باید برای هر مورد فهرستی تهیه بفرمایید تا به سیستم فراخوانی شوند.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    30 دی 1397 17:49

سلام،

ممنونم از لطف شما. بله دو موضوع دیگر را توانستم ذخیره کنم. در بخش محتوای نسخه وب هم نمایش داده می‌شود.

با احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    30 دی 1397 17:53
    ارسال توسط حجتی در 30 دی 1397 17:48
    نیابد در تمام موارد ثبت محتوا به موضوع منجر شود. شما ممکن است فقط وجود تصویری بر روی اثر را ثبت کنید بدون اینکه بیان کنید که تصویر چه موضوعی دارد.

اگر مایل هستید برای inscriptionهای خود نوع و زبان و الفبا تعیین کنید باید برای هر مورد فهرستی تهیه بفرمایید تا به سیستم فراخوانی شوند.

سلام،

برای درج موضوع با دو حالت مواجه هستم: 

1. موضوع را تشخیص داده‌ام ولی در تزاروس موزه بریتانیا نیست. می توانم خودم موضوعی جدید اضافه کنم؟

2. موضوع قابل تشخبص نیست. در این حالت فقط درج URI کفایت می کند؟

فهرست E34ها را تکمیل می‌کنم.

ممنونم از راهنمائی شما.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    30 دی 1397 18:03

1- بله می‌توانید موضوع را اضافه کنید. اما نکته ویرایش قبل از بازخوانی را به یاد داشته باشید.

2- اگر منظور شما url تصویر یا نوشته است بله همین کفایت می‌کند. اما اگر منظور شما url موضوع تصویر است خیر این حالت اصلا نیازی نیست urlی درج کنید. شما تنها وجود یک تصویر یا نوشته بر روی اثر را مستند میکنید اما اشاره‌ای به اینکه این تصویر چه موضوعی دارد نمی‌کنید.

موفق باشید

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    30 دی 1397 22:07

سلام،

اطلاعات موجودیت‌های E38 را تکمیل و دو موضوع جدید اضافه کردم.

لطفا اطلاعات مربوط به URIهای موزه بریتانیا مرتبط با E34 را به پیوست دریافت فرمائید.

با احترام و سپاس از زحمات 

Inscriptions_1st ed.xlsx

پی‌نوشت. سپاس ویژه بابت تنظیمات جدید ستون محدوده در فهرست آثار.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    01 بهمن 1397 16:20
    سلام،

نوع، الفبا و زبان نوشتار به پایگاه فراخوانی شد. محاوره ویرایش اثر هم به روز شد می‎توانید از آن‌ها استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید که imageها و inscriptionها در یک فیلد قرار دارند بسته به مورد خودتان مشخصه مرتبط را وارد نمایید.

موفق باشید

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    01 بهمن 1397 18:03

سلام و خسته نباشید،

خیلی ممنونم از زحمات. فقط من چند روز پیش، یک اشتباه در انتخاب پسوند URI کردم و به جای inscription از واژه content استفاده کردم. امکان ویرایش این URI هست؟ چون دو تا URI دیگر را می‌خواهم با پسوند inscription درج کنم.

http://qoqnus.nosa.com/resource/nik/content1

با احترام و سپاس

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    01 بهمن 1397 18:31

سلام،

هنگام درج زبان نوشتار برای n65 این خطا را مشاهده کردم.

با احترام و سپاس

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    01 بهمن 1397 18:50

سلام،

چرا بعد از اینکه برای n20، موجودیت دوم از نوع محتوا یعنی E38 درج کردم، همه مشخصه‌های موجودیت E34 شامل نوع، زبان و الفبا هم به محاوره اضافه شد؟ 

با سپاس و احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    01 بهمن 1397 19:08
    سلام،

1- url اصولا نباید تغییر کند چرا که شناسایی موجودیت متناظر با خود را با مخاطره مواجه می‌کند. اما چون هنوز از این شناسه جایی استفاده نشده مثل هر شناسه دیگری می‎توانید آنرا از روشی که برای رفع غلطهای املایی پیش‎بینی شده و قبلا استفاده کرده‌اید آن را اصلاح کنید.

2- نتوانستم خطای پیش آمده برای شما را بازسازی کنم. اگر هنوز با این خطا مواجه هستید لطفا از "اطلاعات بیشتر" خطایی که دریافت می‌کنید تصویری ارسال کنید.

3- محاوره ویرایش آثار حالا فیدهای جدیدی برای محتوا دارد که باید به تناسب از آن‌ها استفاده کنید. اینجا تشخیص اینکه برای کدام محتوا کدام فیلد را استفاده می‌کنید با شماست. مثلا برای تصاویر قاعدتا از زبان نوشتار نباید استفاده کنید و باید آن‌را همانطور که هست خالی بگذارید. فیلدها برای مقادیر قبلی هم ظاهر می‌شوند که قاعدتا باید آن‌ها را ندیده بگیرید. توجه دارید که ظهور علامت --- در جلوی فیلد به معتی خالی بودن آنست.

موفق باشید

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    01 بهمن 1397 19:21

سلام،

2. لطفا این تصویر را ملاحظه فرمائید. ببخشید خطا مربوط به n64 است. به اشتباه نوشته بودم n65.

با سپاس فراوان و احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    01 بهمن 1397 19:45

سلام،

1. ممنونم از توضیح شما. بله دقیقا همینطور است. فقط ببخشید نمی‌دانم در مورد این شناسه، چطور باید به محاوره ویرایش عبارت شناسه بروم؟

با سپاس و احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    01 بهمن 1397 19:58
    این خطا به کمی بررسی بیشتر نیاز دارد. لطفا فعلا از ثبت این فیلد صرفنظر کنید و بقیه را تکمیل بفرمایید.

متشکرم

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    01 بهمن 1397 20:00

ممنونم از لطف شما. شرمنده‌ام که تا این ساعت زحمت دادم.

با احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    02 بهمن 1397 11:05
    سلام،

خطای پش آمده را بررسی کردیم. باید ثبت این فیلد را به نسخه بعد برنامه موکول کنیم. خوشبختانه فیلد کلیدی نیست و تاثیر ساختاری ندارد.

موفق باشید.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    02 بهمن 1397 11:07

سلام،

خیلی ممنونم از پیگیری و لطف شما.

با احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    02 بهمن 1397 12:50

سلام،

برای درج برخی از اطلاعات این بخش فکر می‌کنم بد نباشد یادداشت P3 داشته باشیم. چنانچه صلاح می‌دانید سپاسگزار می‌شوم امکانش فراهم شود. 

ممنون می‌شوم برای ویرایش شناسه content1 نیز راهنمائی فرمائید.

پس از درج این اطلاعات فکر نمی‌کنم اطلاعات خاص دیگری لازم باشد که در این مرحله اضافه شود.

با سپاس و احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    02 بهمن 1397 14:28
    سلام،

از همکارانم خواهش می‌کنم که برای محتوای آثار هم فیلد یادداشت را اضافه کنند.

در محاوره ویرایش اثر مربوطه به با shift+click روی شناسه content می‌توانید عبارت آنرا ویرایش کنید. این یادداشت اصولا برای رفع خطاهای املایی مثل این پیش‌بینی شده است.

موفق باشید

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    02 بهمن 1397 14:43

سلام،

سپاسگزارم. امکان اینکه P3 مثل یادداشت تولید، زیر مجموعه "محتوا" باشد وجود ندارد؟

من همزمان با نگهداشتن shift، کلیک راست می‌کردم! ممنون از یادآوری.

با سپاس و احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    02 بهمن 1397 14:55

ممنونم بابت تغییر وضعیت یادداشت P3.

با احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    02 بهمن 1397 15:44

سلام،

اطلاعات این بخش را درج کردم. سپاسگزار می‌شوم برای مرحله بعد راهنمائی فرمائید.

با احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    02 بهمن 1397 16:26
    فاز بعد به مقوله مالکیت و تغییر مالکیت و همینطور سرپرستی و تغییر سرپرستی اختصاص دارد. آیا اصولا اطلاعاتی در این زمینه در مورد آثار در اختیار هست؟

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    02 بهمن 1397 17:09
    سلام،
    لطفا اجازه دهید بیشتر بررسی کنم، اطلاع خواهم داد.
    با احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    02 بهمن 1397 18:02
    مقوله تغییر مالکیت در سیستم باز هم در قالب فعالیت‌ها دیده شده است. یعنی هر تغییر مالکیتی یک فعالیت است (مثلا فعالیت خرید / فروش). باز هم مانند دیگر فعالیت‎ها با همان سه بعد مواجه هستیم. وجه زمان و مکان که مانند فعالیت‎های پیشین است. وجه کنش‌گران درگیر در ماجرا اینبار به گیرنده (یا خریدار) و دهنده (یا فروشنده) تفکیک می‌شود. باز هم ممکن است بخشی از این اطلاعات در دسترس باشد یا نباشد. مثلا ممکن است از یک رخداد تغییر مالکیت تنها گیرنده آن معلوم باشد و از زمان یا مکان یا دهنده (فروشنده) بی‌اطلاع باشیم.

باز هم در این مورد ممکن است مانند فعالیت کشف با یک فعالیت به ازاء تعدادی اثر یا مانند فعالیت تولید با یک فعالیت به ازاء هر اثر مواجه باشیم.

وجوه دیگر فعالیت را پیشتر آزموده‌ایم تنها مقوله گیرنده و دهنده در این میان جدید هستند که آن‌ها هم به ترتیب از طریق P22 و P23 به فعل می‌رسند. بنابراین اگر پای بازه زمانی یا مکان تازه‌ای به میان آید کافی است به فهرست‌های مربوطه که از پیش وجود دارند اضافه شوند. اگر پای کنش‌گران تازه‌ای به ماجرا باز شود باز هم فهرست از پیش موجود و قابل تکمیل است.

بسیار متداول است که در مورد یک اثر اطلاعاتی در خصوص تغییر مالکیت در اختیار نداشته باشیم. اما از آخرین مالک آن باخبر باشیم. در اینجا از میان تمام اطلاعات زمان و مکان و کنش‌گران  درگیر در فعالیت یا فعالیت‌های تغییر مالکیت اثر، تنها دانستنی ما از "آخرین گیرنده آخرین رخداد تغییر مالکیت" آن است. مدل برای این حالت بسیار متداول کوتاه‌نوشتی (shortcut) پیش‌بینی کرده است. P51 و P52 ابزار این روش کوتاه هستند. در چنین صورتی اطلاعات این آخرین کنش‌گر توسط یکی از این دو ثبت می‌شود و اصولا پای فعالیت تغییر مالکیت به میان نمی‌آید. اطلاعات نمونه موزه بریتانیا تماما از همین روش ثبت شده‌اند چرا که یا اطلاعاتی بیشتری در مورد تغییر مالکیت در دسترس نبوده یا ارزش ثبت نداشته است.

تمام آنچه در بالا آمد، به طور کاملا مشابه، در مورد سرپرستی و تغییر سرپرستی هم برقرار است.

با در نظر داشتن این مطالب لطفا اطلاعات خود را بررسی بفرمایید. در صورتی که پای فعالیت به میان آید می‌توانید زمان‌ها و مکان‌ها و کنش‌گران احتمالی جدید را به مجموعه‌های موجود اضافه کنید. در غیر اینصورت هم احتمالا تنها با کنش‌گران جدید مواجه خواهید بود. در هر دو صورت، دوستان عزیزم زحمت تغییرات لازم ویرایش اثر برای ورود اطلاعات را خواهند کشید. البته احتمال زیاد هم دارد که اطلاعاتی حتی برای شکل کوتاه آن هم در دسترس نباشد.

توجه دارید که اگر در مورد مالکیت و سرپرستی فعلی آثار اطلاعاتی وجود داشته باشد، این همان اطلاعاتی است که به عنوان "محل نگهداری فعلی آثار" مد نظر پروژه بود و از آن یاد شده بود.

موفق باشید.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    02 بهمن 1397 19:53
    سلام،
    سپاسگزارم بابت توضیحات مفصل شما. در متن مقالات اطلاعات چندانی در اختیار نیست. پرس و جو در مورد وضعیت فعلی اشیا کشف شده در وشنوه را شروع کردم. امیدوارم نتیجه ای داشته باشد. هر گونه نتیجه احتمالی را اطلاع خواهم داد.

ببخشید، من بند پایانی فرمایش شما را متوجه نشدم: "توجه دارید که اگر در مورد مالکیت و سرپرستی فعلی آثار اطلاعاتی وجود داشته باشد، این همان اطلاعاتی است که به عنوان "محل نگهداری فعلی آثار" مد نظر پروژه بود و از آن یاد شده بود."
    با سپاس و احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    03 بهمن 1397 13:28

سلام،

امروز با پرس و جوهایی که با مسئول هیئت ایرانی پروژه داشتم متوجه شدم که برخی از آثار پیش از قرار گرفتن در موزه، مرمت شده‌اند. فکر می‌کنم احتیاج به ثبت اطلاعات فعالیت "مرمت" هم داشته باشیم.

با سپاس و احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    07 بهمن 1397 11:02
    سلام،

ثبت اطلاعات مرمت هم ممکن است. طبیعتا باز هم با یک فعالیت مواجه هستیم که بسته به اینکه نوع مرمت چه بوده می‎تواند یکی از انواع E11, E79, E80 یا E81 یا در غیر اینصورت همان E7 باشد. این بستگی به نوع مرمت و مدلی دارد که برای آن قائل هستید. در این مورد نمونه پیشینی هم از موزه بریتانیا در اختیار نداریم. پیشنهاد من این نیست که آن را در اولویت قرار دهیم. باز نظر شماست.

موفق باشید.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    08 بهمن 1397 10:07
    سلام،
    ممنونم از راهنمایی شما. به یک گزارش مرمت دسترسی دارم و آن را خواندم. برای دریافت گزارش دوم پیگیری کردم ولی متاسفانه فعلا در دسترس نیست. تعداد اشیای مرمت شده گزارش اول زیاد نیست. و یک شی (یک تکه پارچه) مرمت شده را هم من در مجموعه اشیای صدتایی‌ام ندارم. فکر می‌کنم E11 برای ثبت این فعالیت مناسبتر باشد.
    چنانچه شما صلاح می‌دانید ثبت این دسته از اطلاعات را انجام دهیم، برای من فرقی نمی‌کند ولی بدم نمی‌آید که با موزه بریتانیا تفاوتی داشته باشیم.
    اشیا بعد از پایان کاوش طی فهرستی به اداره کل سازمان میراث فرهنگی قم تحویل داده شده است و برای اینکه بدانم آیا الان در موزه قم نگهداری می‌شوند یا خیر باید حضورا به آن اداره مراجعه کنم که متاسفانه فعلا امکانش را ندارم. اما فکر می‌کنم اگر مالک همه آثار را به اداره کل میراث فرهنگی قم نسبت دهیم، خطا نکرده‌ایم.
    با سپاس و احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    08 بهمن 1397 13:47
    سلام،

پس همکاران عزیزم لطف می‌کنند و در محاوره ویرایش اثر امکان ثبت P31B را برای شما اضافه می‌کنند تا با کمک آن بتوانید فعالیت E11 مورد نظر را ثبت کنید. مثل دیگر فعالیت‌ها، زمان و مکان و کنش‌گر و همچنین یادداشت فعالیت هم در آنجا قابل تعیین خواهد بود.

برای ثبت مالکیت اثر هم شما به ثبت P51 نیاز خواهید داشت که زحمت آن را هم دوستان خواهند کشید. کنش‌گر مربوطه را هم می‌توانید به طور جداگانه به فهرست کنش‌گران اضافه کنید و در محاوره ویرایش انتخاب کنید.

موفق باشید.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    08 بهمن 1397 14:07
    سلام،
    سپاسگزارم از لطف شما و سرکار خانم‌ها رمضانی و قاسمی.
    من هم جداول این بخش را تکمیل خواهم کرد.
    با احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    08 بهمن 1397 19:48
    سلام،

اینبار به جای اضافه کردن یک ورودی جدید برای ثبت فعالیت مرمت، ورودی پیشین که برای ثبت فعالیت تولید اثر داشتیم "ارتقاء" پیدا کرد. یعنی حالا با استفاده از همان فیلد نه تنها رخداد تولید اثر بلکه رخداد مرمت اثر نیز قابل ثبت است. این کار بر این مبنا انجام شده است که در واقع هم تولید و هم مرمت نوعی تغییر یا Modification اثر هستند. واضح است که در هنگام ثبت مقدار باید تصمیم مناسب در مورد نوع موجودیت جدید و مشخصه متناسب با آن را بگیرید.

فیلدهایی که برای ثبت جزییات هر رخداد پیش‌بینی شده است هم به هر دو نوع فعالیت مربوط است و در هنگام ثبت آن‌ها هم باید توجه داشته باشید که برای هر فعالیت کدامیک از آن‌ها باید مقداردهی شوند. البته بیشتر موارد مثل زمان و مکان و کنش‌گر و یادداشت برای هر دو دسته مشترک هستند.

موفق باشید.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    08 بهمن 1397 20:21
    سلام و خسته نباشید،
    خیلی ممنونم از توضیحات شما. نکته خیلی جالبی بود که من اصلا روی الگو به آن توجه نداشتم.
    با احترام و سپاس فراوان

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    10 بهمن 1397 21:48

سلام،

برای ثبت روش مرمت (البته در محاوره ویرایش ما تحت عنوان "روش تولید" نمایش داده می‌شود) فکر نمی‌کنم اطلاعات اصطلاحنامه‌ای موزه بریتانیا در اختیار باشد. در تزاروس Getty توانستم مدخل‌های مرتبط با روش مرمت نظیر  washing (cleaning)، refitting، stabilizing ،cleaning را بازیابی کنم. نمی‌دانم چقدر امکان استفاده از این اطلاعات را در ققنوس داریم. ممنون می‌شوم راهنمائی بفرمائید.

با سپاس و احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    11 بهمن 1397 01:51

سلام،

اطلاعات مربوط به مکان مرمت و کنش‌گران دست‎اندرکار مرمت برخی از آثار را ثبت کردم. اطلاعات مربوط به بازه زمانی را نمی‌توانم دقیقا ثبت کنم. در مورد ثبت دوره زمانی، هم نمی‌دانم الان در چه دوره زمانی (Persian یا ...) هستیم؟! 

با احترام

پی‌نوشت 1. چنانچه صلاح می‌دانید این بحث را در موضوع مستقل دیگری در فروم (مرمت و مالکیت آثار) ادامه دهیم.

پی‌نوشت 2. در ققنوس، معادل انگلیسی واژه‌های "سرپرست" و "مالک" چه هستند؟

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    25 خرداد 1398 09:33
    ارسال توسط حجتی در 02 بهمن 1397 11:05
    سلام،

خطای پش آمده را بررسی کردیم. باید ثبت این فیلد را به نسخه بعد برنامه موکول کنیم. خوشبختانه فیلد کلیدی نیست و تاثیر ساختاری ندارد.

موفق باشید.

سلام،

امروز فرصت کردم دوباره به محاوره‌های ویرایش پایگاه مراجعه کنم، توانستم زبان نوشتار (P72F) را برای سه اثر ثبت کنم. سپاسگزارم از زحمات شما.

با احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    25 خرداد 1398 11:23
    سلام،

بسیار هم خوب. من فراموش کرده بودم رفع اشکال را به شما اطلاع دهم.

موفق باشید

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    26 خرداد 1398 20:20

سلام،

لطفا نمودار محتوای آثار را در فایل پیوست ملاحظه فرمائید. فایل حاوی سه برگه است. در برگه اول و دوم به روال نمودارهای قبلی class diagram و instance diagram را گذاشته‌ام اما برگۀ سوم، پیشنهاد جدیدی است برای حذف شناسه‌ها. در گوشۀ سمت راست سعی کردم خیلی خلاصه به موجودیت‌های اصلی و مشخصۀ اصلی بپردازم و نشان دهم که اگر موجودیت و مشخصه‌ای از نمودار اصلی حذف شده است، با سلسله مراتب نشان داده شده در راهنما قابل ردگیری است.

ممنون می‌شوم نظرتان را بفرمائید.

با احترام و سپاس فراوان

NewObjectContent_Class_Instance_Diagrams_Final.rar

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    27 خرداد 1398 09:47
    سلام،

1- بله روشی که در نمودار سوم به کار برده‎اید کمک شایانی به خلاصه‎تر شدن بقیه نمودار می‎کند. البته مشروط بر آنکه مقوله شناسه را پیشتر جا انداخته باشید. در غیر اینصورت کمی بی ربط به نمودار به نظر خواهد رسید. در همین شکل خواننده از پیش باید بداند که حکمی که در مورد E1 CRM Entity در آن راهنمایی کرده‎اید بر هر E دیگری که در اصل نمودار آمده قابل اطلاق است.

2- من فرض می‎کنم که در مطلب شما توضیحاتی در مورد هر کدام از نمودارها وجود دارد که در آن زنجیره موجودیت‎هایی که در آن آورده‎اید را تشریح می‎کند. در غیر اینصورت توالی سه E55 در همین نمودار سوم ممکن است کمی ناگویا باشد.

3- اینکه سعی نکرده‎اید روابط وراثت رده‎ها را در نمودارها بیاورید انتخاب خوبی است. پرداختن به وراثت امر مهمی برای مخاطب شماست و حتما به آن اشاره کرده‎اید. اما اینکه نهایتا آنرا از هر کدام از این مقوله‎ها جدا کرده‎اید انتخاب خوبی است.

موفق باشید.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    27 خرداد 1398 10:05

سلام،

ممنونم از راهنمائی شما.

1 و 2. بله، توضیحاتی برای هر نمودار خواهم آورد. البته ترجیحم این است که اگر در متن اصلی نتوانم شکل گستردۀ نمودار را بیاورم، در پیوست‌ها، شکل گسترده را درج کنم. هنوز تصمیم نگرفته‌ام ولی برای خودم شکل گسترده مفهوم‌تر و توضیح دادنش راحت‌تر است.

3. لطفا فایل پیوست را ملاحظه فرمائید. پیشتر فرموده بودید که جداگانه به این مفهوم بپردازم. نمودارهای فایل پیوست را کشیدم، به‌خصوص نمودارهایی که در عنوانشان IsA دارد برای این مفهوم است. نمودار اول IsA، به دلیل انتخاب نادرست پائین‌ترین سطح موجودیت خیلی گویای مفهوم وراثت نیست ولی دو نمودار دیگر که ترجمه فارسی آن را هم گذاشته‌ام به نظرم گویاتر است. امیدوارم درست متوجه منظور شما شده باشم.

با احترام و سپاس فراوان

CIDOC_Main_Concepts.rar

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    27 خرداد 1398 11:34

سلام،

نمودارهایی که برای E89 و E21 کشیده‎اید به نظرم نمودارهای خوبی هستند و  به رساندن موضوع کمک می‎کنند. فقط در مورد E89 متوجه معنای رابطه‎‎ای که میان P148 و P138 آورده‎اید نشدم. وجود این یک رابطه اجازه نمی‎دهد که تعریف شما از رنگ قرمز را به درستی درک کنم. در مورد P138 و P138.1 هم البته با کمی تفاوت می‎توان همین را گفت (برای سادگی صرفنظر از آوردن P138.1 در این نمودار خاص را هم می‎توان در نظر گرفت).

شما در این شکل هم وارثت در رده‎‎ موجودیت‎ها، هم وراثت در نوع مشخصه‎ها، هم وراثت چندگانه را آورده‎اید که بسیار هم عالی است. فکر کنم اگر ارتباط E55 را هم با بقیه برقرار کنید بد نباشد.

در حاشیه این نمودار به این حقیقت هم توجه کنید که با این وصف P129 می‎تواند به هر "چیزی" اشاره داشته باشد. یعنی در عمل فهرست کل موجودیت‎های سیستم به همراه تمام مشخصه‌ها و مخلفاتشان دارند نقشی را بازی می‎کنند که پیشتر در اینجا "مستند سرعنوان‎های موضوعی" بازی می‎کرد. این یعنی این مستند دیگر در جایگاه مهمی که پیشتر برای آن قائل بودیم ننشسته است یا اگر کمی رادیکال‎تر باشیم باید بگوییم دیگر به آن نیازی نداریم!

این مطلب را هم از جهت اهمیت ذاتی خودش گفتم و هم از این نظر که بیان آن می‎تواند در نشان دادن اهمیت امر وارثت رده‌ها موثر باشد. اینکه این وراثت تغییرات بنیادین در فهم ما از مساله ایجاد می‎کند. البته از طرف دیگر هم توجه دارید که بیان چنین چیزی چه عکس‎العملی ممکن است از طرف دوستان "کلاسیک" برانگیزد. شاید شما مشخصه دیگر و مثالی کمی خفیف‎تر پیدا کنید!

موفق باشید.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    27 خرداد 1398 13:31

سلام،

ممنونم از لطف شما برای بررسی نمودارها.

1. رابطه P148 و P138 اشتباه رسم شده بود. دو مشخصۀ P138.1 و P67.1 را حذف کردم ولی سؤالم این است که چطور باید آن‌ها را در این نمودار نشان داد؟

2. مشخصۀ P2 و P137 را رسم کردم. منظورتان از برقراری ارتباط E55 با بقیه همین بود؟

3. به نظرم نمودار E22 مثال خوبی نیست چون وراثت را در مشخصه‌اش نمی‌توان نشان داد. در هر حال در متن رساله از آن استفاده خواهم کرد.

4. بله، دقیقا، حق با شماست. مثال خفیف این است که E1 را از نمودار حذف کنم و به جای آن یک گل! بکشم و در پانویس بنویسم که اینجا یک موجودیتی هست که کارش و روابطش طوری است که همۀ تصورات شما از سازماندهی را به چالش می‌کشد.

تصور می‌کنم بهتر است که خیلی صریح با واقعیت روبه‌رو شوند و قصدم هم همین است.

با احترام و سپاس فراوان

Eng_IsA_Diagram.rar

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    27 خرداد 1398 16:07
    سلام،

1- باید نمادی دیگر برای این منظور اختیار کنید. یک راه استفاده از رنگ متمایز بود. اما شما از رنگ برای تمایز مشخصه‎ها استفاده کردید. پس مثلا می‎توانید شکل دیگری به جز خط پیوسته و خط چین برای این منظور استفاده کنید. مثلا خط نقطه چین.

2- گر چه این دو رابطه هم مثال‎های خوبی هستند اما منظورم این نبود. منظورم رابطه IsA میان E55 با دیگر رده‎ها بود. طوری که جدا افتاده نباشد و پیام پیوستگی فضا منتقل شود.

موفق باشید.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    27 خرداد 1398 18:13

سلام،

سپاسگزارم بابت راهنمائی‌های شما.

1. مشخصه‌ها و ارتباطاتشان رسم شد.

2. E28 را اضافه کردم. آیا لازم است به Inherited references هم پرداخته شود؟ اصلا امکان‌پذیر است؟

با سپاس و احترام فراوان

NewEng_IsA_Diagram.rar

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    28 خرداد 1398 09:34
    سلام،

بسیار هم عالی. البته با اضافه کردن E28 فکر می‎کنم بعضی از IsAهای قبلی قابل حذف باشند. مثلا میان E90 و E89 با E1.

حالا از این "زبان" می‎توانید برای بیان تقریبا هر زیر مجموعه‎ای از اطلاعاتتان استفاده کنید.

منظور شما را از Inherited Reference متوجه نشدم.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    28 خرداد 1398 10:23
    سلام،
    ممنونم از راهنمایی شما. چشم. حتما اصلاحش می کنم.
    لطفا این پیوند را ملاحظه بفرمایید:
    http://www.cidoc-crm.org/...5-type/version-6.2.1
    منظورم فهرست reference های پایین صفحه است.
    با احترام و سپاس فراوان

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    28 خرداد 1398 11:00
    من فکر نمی‎کنم بازنمایی این فهرست کار خوبی باشد. نمایش را خیلی پیچیده می‎کند.

موفق باشید

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    28 خرداد 1398 18:07

سلام،

ممنونم از راهنمائی شما.

لطفا نمودار جدید فارسی و انگلیسی را ملاحظه بفرمائید.

با احترام و سپاس فراوان

Final_IsA_Sample_E89.rar

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    29 خرداد 1398 15:20
    بسیار هم عالی است.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    29 خرداد 1398 15:34

سپاسگزارم از راهنمائی‌های شما. ببخشید که خیلی زحمت دادم.

با احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    01 تیر 1398 09:02

سلام،

لطفا این پیوند را ملاحظه بفرمائید. نمی‌دانم این note: 

Inscription Content is "Unrecognizable"

را برای کدام P3 وارد کرده‌ام. در نسخه تحت ویندوز پیدایش نمی‌کنم.

با احترام و سپاس

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    01 تیر 1398 09:16
    سلام،

فیلد یادداشت به فهرست فیلدهای قابل ویرایش شما اضافه شد. در صورت نیاز می‎توایند این یادداشت را ویرایش یا حذف کنید.

موفق باشید

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    01 تیر 1398 09:27

سلام،

خیلی ممنونم از لطف شما. این یادداشت را حذف کردم.

با احترام و سپاس فراوان

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    04 تیر 1398 18:41

سلام،

لطفا نمودار مربوط به موضوع (P129)، الفبای نوشتار (BMP2)، نوع نوشتار (BMP4) و زبان نوشتار (P74) را در فایل پیوست ملاحظه فرمائید.

با احترام و سپاس فراوان

2nd_Subject.rar

2ndInscriptionScript.rar

InscriptionType.rar

InscriptionLanguage.rar

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    09 تیر 1398 19:33
    ارسال توسط حجتی در 27 خرداد 1398 11:34

سلام،

در حاشیه این نمودار به این حقیقت هم توجه کنید که با این وصف P129 می‎تواند به هر "چیزی" اشاره داشته باشد. یعنی در عمل فهرست کل موجودیت‎های سیستم به همراه تمام مشخصه‌ها و مخلفاتشان دارند نقشی را بازی می‎کنند که پیشتر در اینجا "مستند سرعنوان‎های موضوعی" بازی می‎کرد. این یعنی این مستند دیگر در جایگاه مهمی که پیشتر برای آن قائل بودیم ننشسته است یا اگر کمی رادیکال‎تر باشیم باید بگوییم دیگر به آن نیازی نداریم!

این مطلب را هم از جهت اهمیت ذاتی خودش گفتم و هم از این نظر که بیان آن می‎تواند در نشان دادن اهمیت امر وارثت رده‌ها موثر باشد. اینکه این وراثت تغییرات بنیادین در فهم ما از مساله ایجاد می‎کند. البته از طرف دیگر هم توجه دارید که بیان چنین چیزی چه عکس‎العملی ممکن است از طرف دوستان "کلاسیک" برانگیزد. شاید شما مشخصه دیگر و مثالی کمی خفیف‎تر پیدا کنید!

موفق باشید.

سلام،

پیرو فرمایش شما، دکتر فیلیپ هایدر در صفحه 209 کتابش درباره subjectها نوشته است:

"While some subject vocabularies may be losing ground in today’s online environment, identification systems are increasing in importance."

با احترام و سپاس

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    10 تیر 1398 09:15
    سلام،

بله دقیقا صحبت از راه‌حل‌های جدید برای مسائل قدیمی است. گاهی یک راه‌حل پیشتر بنا به اقتضائاتی مناسب بوده که دیگر برقرار نیستند. درست‌تر اینست که بگوییم فن‌آوری راه‌حل‌های جدیدتر پیش پا می‎گذارد. عقل سلیم می‎گوید که این راه‌حل‌های تازه ارزش بررسی شدن دارند. چنین بررسی‌هایی البته در درجه اول کار دانشگاه و آکادمی است.

موفق باشید.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    10 تیر 1398 10:50

سلام،

حق با شماست. امیدوارم فضا برای مطرح کردن این تغییرات و نگرش‌های جدید، به اندازه کافی آماده باشد.

با احترام و سپاس فراوان

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    04 مرداد 1398 23:20

سلام،

در بازبینی متوجه شدم که نمودارهای نوع نوشتار و الفبای نوشتار را اشتباه رسم کرده بودم. نمودارهای درست پیوست است.

با احترام و سپاس

Eng_Per_BMP2InscriptionScript.rar

Eng_Per_BMP4InscriptionType.rar

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    05 مرداد 1398 10:22
    سلام،

برای هر دو مورد در دو برگه مختلف هم E34 و  هم E36 به کار رفته است.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    05 مرداد 1398 12:57

سلام،

ممنونم از راهنمائی شما. به خاطر این دوسطری که در جدول توسعه مدل داشتیم نمودار خلاصۀ مشخصه را این طور ترسیم کردم:

BMP2*

- - has inscription script (is inscription script type of)

E36 Visual item

BME8 Inscription Script

BMP4*

- - has inscription type (is inscription type of)

E36 Visual item

BME6 Inscription Type

همۀ موحودیت‌ها را E36 بگذارم؟

با احترام و سپاس فراوان

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    05 مرداد 1398 13:41
    سلام،
    بله فکر کنم گزینه خوبی است.

موفق باشید

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    05 مرداد 1398 22:00

سلام،

ممنونم از راهنمایی شما.

نمودارها اصلاح شد.

با احترام و سپاس فراوان

Eng_Per_BMP2InscriptionScript_Final.rar

Eng_Per_BMP4InscriptionType_Final.rar

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    04 تیر 1399 09:49

سلام،

مسئله‌ای در کارگروه سی‌داک مطرح شده و قرار است مشخصه جدیدی تدوین شود متن پیشنهاد را در ادامه درج می‌کنم.

من فرق مشخصه پیشنهادی را با مشخصه‌ای که پیش‌تر در پروژه هم استفاده کردیم (P128 و P129) را متوجه نمی‌شوم.

ممنون می‌شوم راهنمایی بفرمائید.

با احترام

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

New Proposal

Pxx represents entity of type

Domain: E36 Visual Item

Range: E55 Type

Sub Property Of P138 Represents

This property establishes the relationship between an E36 Visual Item and an E55 Type that represents the class of entity which it visually represents.  This property is used when the specific entity being represented is either unknown, or for documenting the belonging of an item to a specific category.  The manner or mode of the representation can be captured using Pxx.1 mode of representation.

Properties:  Pxx.1 mode of representation: E55 Type

Examples:

The still life painting’s image content (E36) represents an entity of type flowers (E55)

The sculpture’s visual content (E36) represents an entity of type woman (E55)

The photograph’s visual content (E36) represents an entity of type beach (E55) in the manner of background (E55) 

Proposed by R Sanderson, Edited by N Carboni (the scope note slightly modified)

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    04 تیر 1399 14:20

سلام،

منظور داشتن یک مشخصه است که نه "مصداق" درون تصویر (مثلا یک شیء خاص) را بلکه "گونه آن مصداق" را ثبت می‌کند. مثلا تصویری از یک اسطرلاب را تصور کنید. منظور نه ارجاع به آن اسطرلاب خاص بلکه به معنای عمومی اسطرلاب باشد. به عبارت دیگر آن اسطرلاب خاص اهمیت خاصی ندارد جز آنکه گونه خود را نمایندگی می‌کند.

برد P138 به طور عمومی E1 تعریف شده است. این به این معنی است که مقدار آن نباید لزوما ملموس و فیزیکی باشد بلکه می‌تواند انتزاعی هم باشد. یعنی یک تصویر می‌تواند یک مفهوم انتزاعی (مثل نوع اثر در مثال بالا) را بازنمایی کند. مشخصه پیشنهادی برجسته کننده این کاربرد است.

این توضیح البته به این معنی نیست که رای مثبت به این پیشنهاد دارم! 

موفق باشید

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    04 تیر 1399 17:51

سلام،

ممنونم از توضیحات شما. متوجه هدف scope note آن نمی‌شوم. این مطلب را هم خواندم، فایده‌ای نداشت، به ذهنم فقط P129 می‌رسد. به نظرم در هر حال به موضوع اشاره دارد. فکر می‌کنم به این دلیل است که در پروژه به هر حال دسته‌بندی انواع (اثر و غیره) را از قبل انجام داده بودیم.

با احترام و سپاس فراوان

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    04 تیر 1399 19:08

سلام،

بله اشاره به P129 درست است. تعریف فراخ و جا افتاده در ذهن "موضوع" است که مشکل ایجاد می‌کند و همه چیز را در خود جا می‌‌دهد. توجه داشته باشید که تلاش اینست که این دست از گزاره‌ها که سابقا تلویحی بیان می‌شدند حالا دقیق‌تر شوند و کاربردهای مختلف آن تشخیص داده شده و از هم تفکیک شوند.

موفق باشید

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    04 تیر 1399 19:20

سلام،

خیلی ممنونم از لطف شما. بازهم درباره‌اش فکر می‌کنم.

درباره‌اش بحث شد (در ادامه به ظور مختصر درج کردم). جمعه این مبحث به پایان می‌رسد. امیدوارم من هم تا آن زمان scope note  نوشته شدۀ آقای سندرسون را متوجه شوم.

با احترام و سپاس فراوان

----------------------------------------------------------------------------------------

Martin argues that as is the p138 property can already point to E55 and would do the job of pointing to a type and being an image of

The distinction between what goes in p138 and what would go to the proposed new property would have to be made clear

Rob proposes that he could make it clear that this is a shortcut property of p138 to E55 as a stand in for some particular

SS the examples would have to be reworked if this new interpretation becomes the substance of the scope note

SS: do we need to put this in the ‘iso version’?

MD: votes no

CRM 47 Decision:

Postpone for now as RS reprocesses the proposal

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    07 تیر 1399 09:52

سلام،

این یادداشت دامنه نوشته شد ولی دیروز که به رأی گذاشته نشد. پاراگراف دوم مطلب را کمی روشن‌تر می‌کند و همین‌طور مثال سوم (به نظرم بیش از حد جزئی‌نگر است) ولی همانطور که پیش‌تر اشاره کردم وقتی تفکیک را از قبل انجام داده‌ایم چرا چنین پیشنهادی شده است را نمی‌دانم.

با احترام و سپاس فراوان

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

​CRM 47 Homework:

HW to RS for Friday 26/6/2020 last session, bring back the scope note that we need.

HW:

This property establishes the relationship between an E36 Visual Item and an E55 Type that represents the class of entity which it visually represents.  This property is used when the identity of the specific entity being represented is unknown or unidentified beyond the content of the E36 Visual Item. Pxx represents entity of type is, thus, a shortcut of the more fully developed path from the domain E36 Visual Item through P138 represents, E1 Entity, P2 has type, to the range E55 Type. 

This property is most useful when there is an entity of any type being depicted that is not identifiable as any single individual, but is clearly of a particular type. The image carried by a photograph of an unknown garden would depict many flowers, but none of which are known as entities beyond the photograph. Conversely, if there isn't an individual that could fill the role of the E1 Entity in the fully developed path, then this property is not appropriate, and a direct relationship of P138 represents from the E36 Visual Item to the E55 Type is recommended. 

The manner or mode of the representation can be captured using Pxx.1 mode of representation.

Examples:

The photograph’s visual content (E36) represents an entity of type beach (E55) 

The sculpture’s visual content (E36) represents an entity of type woman (E55)

The landscape painting’s image content (E36) represents an entity of type field (E55) in the manner of background (E55) 

---