کاربر ارشد
04 بهمن 1399 09:08 |
|
سلام
در این مرحله به ثبت گستره جغرافیایی آثار میپردازیم.
لطفا رده و p مورد نظر برای درج این اطلاعات را انتخاب نمایید.
موفق باشید.
|
|
|
|
کاربر ارشد
05 بهمن 1399 09:09 |
|
سلام،
برای مکانهای مرتبط با گستره جغرافیایی آثار لازم است که مستند مکان از 31 استان کشور را داشته باشیم.
دو گستره جغرافیایی «ملی» و «منطقهای» را هم در فهرست داریم ولی بنا به دلایلی میراث فرهنگی نمیخواهد لیست استانها در زیر مجموعه گسترۀ «منطقهای» مشخص شود. در هر صورت فکر میکنم ما ناگزیریم آنها را در فهرست مکانها درج کنیم. اگر اشتباه میکنم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید.
در مورد ارتباط آثار با گستره جغرافیاییشان من دنبال ثبت رخدادی مثل رخداد تعلق داشتن یا تأثیرگذاری یا ارجاع دادن هستم ولی به نتیجه درستی نرسیدم. نمیدانم درست فکر میکنم یا خیر؟
با احترام
|
|
|
|
کاربر ارشد
05 بهمن 1399 10:04 |
|
سلام
متاسفانه متوجه منظور شما نشدم. لطفاً یکبار دیگر دقیقتر آنرا بیان میکنید.
به سوال خوبی اشاره کردید اما با توجه به ماهیت سوال، لطفا این سوال را در گروه CRM-CIG مطرح نمایید تا با مشورت با سایر متخصصان جواب به دست آید.
با تشکر.
|
|
|
|
کاربر ارشد
05 بهمن 1399 10:28 |
|
سلام،
حق با شماست. منظورم این است که مستند مکان (فهرست مکانها) را احتیاج داریم که شامل 31 استان کشور میشود. این فهرست را لازم است ایجاد کنیم. البته در گستره جغرافیایی فقط به استان های کشور اشاره شده است ولی در عنوان اثر به شهرستانها نیز اشاره شده که با رابطه سرگروهی یا زیرگروهی میتوانیم این دانستنیها را هم درج کنیم.
نکتهای که فکر میکنم خوب بیان نکردم مربوط به آثار با گسترۀ «ملی» و «منطقهای» است. یعنی نوروز اثری ملی و جهانی است و متعلق به هیچ استانی نیست. ولی دسته دیگری داریم که مربوط به آثاری میشود که گستره جغرافیایی آنها، در سطح منطقهای (ولی در داخل کشور) است. این اصطلاحی است که میراث فرهنگی در نظر گرفته و یعنی متعلق به گروهی از استانهاست. ولی میراث فرهنگی نمیخواهد زیر مجموعۀ استانهای این منطقه را واضح مشخص کند و منتشر شود!
سوال من این است که این ملی و منطقهای را در فهرست مکانها بیاوریم؟
چشم حتما این پرسش را در گروه بحث سیداک مطرح میکنم و نتیجه را به اشتراک میگذارم.
با احترام و سپاس
|
|
|
|
کاربر ارشد
05 بهمن 1399 12:21 |
|
سلام
بله نیاز به ایجاد فهرست مکانها است چون تعداد مکانها محدود است میتوانید آنرا به صورت دستی درج نمایید. و شهرستانها را با رابطه زیرگروهی مشخص میکنیم. رده مناسب برای مکان و P را برای زیرگروه تعیین کنید.
از آنجایی که میراث فرهنگی نمیخواهد زیر مجموعۀ استانهای این منطقه را واضح مشخص کند و منتشر شود. پس نمیتوان منطقهای و ملی را مکان در نظر گرفت و در فهرست مکانها درج کرد. نیاز به یک فیلد دیگری دارد که ربطی به مکان ندارد. میتوان آنها را نوعی Type در نظر گرفت.
موفق باشید.
|
|
|
|
کاربر ارشد
05 بهمن 1399 13:30 |
|
سلام،
نیاز به محدودهای برای E53 ها داریم و برای رابطۀ زیرگروهی نمیدانم از P88 استفاده میکنیم یا P89B (با توجه به تغییراتی که در ویرایشهای الگو اتفاق افتاده است)؟
با احترام
|
|
|
|
کاربر ارشد
05 بهمن 1399 13:58 |
|
سلام
برای زیرگروه p88F.consist_of را پیشنهاد میدهم.
1. ابتدا محدوده مکانها را در سطح E53 درج نمایید و فرمها را مطابق قبل طراحی نمایید.
2. فهرست مکانها را در صفحه نخست قرار دهید.
3. وارد فهرست مکانها شده و استانها را درج نمایید. برای هر استان یک شناسه یکتا (P48) و یک نام مکان (P87) در نظر بگیرید.
پس از تکمیل این بخش رابطه زیرگروهی سرگروهی را تعیین میکنیم.
موفق باشید.
|
|
|
|
کاربر ارشد
05 بهمن 1399 20:29 |
|
سلام،
مراحلی که فرمودید انجام شد.
با احترام
|
|
|
|
کاربر ارشد
06 بهمن 1399 08:58 |
|
سلام
در این مرحله زیرگروههای هر استان را درج نمایید.
1. در فرم ویرایش مکان، چهریزه P88F را درج نمایید و در برگه ورود اطلاعات نحوه تعیین مقدار جدید را بر روی درج قراد دهید.
2. سه برگه دیگر را مشاهده میکنید برگه دوم (درج ) را انتخاب کرده و شناسه یکتا را در آنجا درج و تصویب نمایید.
3. پایگاه را یک بار refresh کنید.
4. از طریق فهرست مکانها به محاوره ویرایش رفته و زیرگروههای مورد نظر را درج نمایید.
یک شناسه یکتا (P48) و یک (P87) برای هر زیرگروه درج کنید.
(برای درج شناسه یکتا دیگر نیازی به تایپ url نیست در مرحله 2 آن را در فرم قرار دادهاید فقط شماره انتهای آن را تغییر دهید.)
موفق باشید.
|
|
|
|
کاربر ارشد
06 بهمن 1399 09:52 |
|
سلام،
ممنون، انجام شد.
فکر میکنم لازم باشد واژۀ «استان» را به ابتدای 31 استانی که درج کردم اضافه کنم. گرچه در فایل من گسترۀ جغرافیایی فقط در محدوده اسم استان درج شده و نام شهر یا شهرستان در عنوان برخی از آثار دیده میشود. یعنی یک «استان تهران» داریم و یک «شهر تهران» برای تفکیک این دو از یکدیگر واژۀ استان را به 31 موردی که دیشب ثبت کردم اضافه کنم. (مثلا «تکنیک نقاشی پشت شیشه تهران» ) چون میخواهم جدای از مشخص شدن گسترۀ جغرافیایی در عنوان اثر (که به نظر اصلا عنوان گذاری خوبی نیست) گسترۀ جغرافیایی تا سطح شهر یا شهرستان را نشان دهم. نظر شما چیست؟
با احترام
|
|
|
|
کاربر ارشد
06 بهمن 1399 11:40 |
|
سلام مجدد،
من دوباره فهرستم را بررسی کردم. فکر میکنم احتیاج باشد که ما مستند مکان را دقیقتر تدوین کنیم. برای استفادههای بعدی هم مفید خواهد بود. برای همین فکر میکنم به دستهبندی انواع (استان، شهر و شهرستان) نیاز داریم. یعنی تفکیک را از ابتدا با E55 ها انجام دهیم. چون احتمال میدهم با بزرگتر شدن دادههای پایگاه به مشکل برخورد کنیم.
با احترام
|
|
|
|
کاربر ارشد
06 بهمن 1399 12:06 |
|
سلام
برای ویرایش شناسه مکان یا شناسه هر موجودیت دیگری مراحل زیر را انجام دهید.
1. از طریق محاوره ویرایش بر روی درخت ویرایش کلیک نمایید.
2. در محاوره باز شده بر روی شناسه کلیک نمایید و گزینه درج زیرگروه را اتخاب نمایید و چهریزه P3F (یادداشت شناسه) را انتخاب نمایید. (فایل پیوست 32 و 33)
3. وارد فهرست مکانها شویدو محاوره ویرایش را باز کرده بر روی یادداشت شناسه کلیک نمایید و شناسه را ویرایش نمایید.
بله همانطور که فرمودید تفکیک را باید براساس نوع انجام دهید و نیاز به درج انواع گستره جغرافیایی در سطح انواع است.
موفق باشید.
|
|
|
|
کاربر ارشد
06 بهمن 1399 12:37 |
|
سلام،
انجام شد. ممنون.
فهرست دستهبندی شده از مکانها را تهیه میکنم و اطلاع میدهم.
با احترام
|
|
|
|
کاربر ارشد
06 بهمن 1399 13:39 |
|
سلام،
پایگاه آثار ملی ایران و مستند مکانهای آن (قسمت مرتبط با استانها و شهرها) نمیتواند به ما کمکی کند؟
من از پایگاه ملی نام های جغرافیایی ایران نتوانستم خروجی بگیرم.
فایل پیوست را هم دیدم و مربوط به سال 1396 است.
با احترام
|
|
|
|
کاربر ارشد
06 بهمن 1399 15:05 |
|
سلام
در مستند مکانهای پایگاه آثار ملی استانها و شهرها ممکن است کامل نباشند فقط شهرهایی هستند که در آنجا اثر وجود دارد و همچنین سلسله مراتب ندارند بهتر است استفاده نشود.
اگر فایلی که ارسال کردهاید مورد تایید شماست میتوانید نام شهرهای موجود در فایل زیر را در پایگاه فراخوانی کنید. برای فراخوانی نیاز به یک فایل ttl است.
موفق باشید.
|
|
|
|
کاربر ارشد
06 بهمن 1399 15:59 |
|
سلام، فایل دیگری از مرکز آمار ایران دریافت کردهام ولی دادههای آن خیلی زیاد است. باید این دو فایل را چک کنم. اطلاع خواهم داد. با احترام
|
|
|
|
کاربر ارشد
07 بهمن 1399 09:52 |
|
سلام،
من فایل تقسیمات کشوری سال 98 (آخرین فایلی که در دسترس است) را از این لینک گرفتم. کدهای آماری و ارقام دیگر را حذف کردم. مطابق فهرست آثار، به همین دستهبندی احتیاج داریم. چون مثلا اثری از روستای ابیانه و غیره در فهرست ثبت شده است.
اگر ممکن است لطفا برای تهیه فایل ttl راهنمایی بفرمایید.
با احترام
|
|
|
|
کاربر ارشد
07 بهمن 1399 10:18 |
|
سلام
قبل از تشکیل فایل ttl، ابتدا 31 استانی را که دستی وارد کرده اید مشخص کنید که عنوان آنها را میخواهید تغییر دهید یا برای آن نوع درنظر میگیرید؟ یا هر دو تغییر را میخواهید اعمال کنید؟
موفق باشید.
|
|
|
|
کاربر ارشد
07 بهمن 1399 10:43 |
|
سلام،
به نظر شما اگر هر دو تغییر را داشته باشیم چقدر به انتخاب مقدار بعدا کمک میکند؟ در آن صورت علاوه بر واژۀ «استان»، لازم است که واژههای شهر، بخش، روستا و غیره را در کنار نامشان قرار دهیم (برای حفظ یکدستی)؟
با احترام
|
|
|
|
کاربر ارشد
07 بهمن 1399 10:57 |
|
سلام
اعمال دو تغییر بهتر است میتوانید فعلا عنوان استانها را تغییر دهید پس از فراخوانی دیگر مکانها دسته بندی بر اساس نوع را انجام دهید.
از آنجایی که در بعضی موارد نام استان و شهر یکسان است فکر میکنم فقط استان و شهر نیاز به این کار باشد باز هم این بستگی به تصمیم شما دارد اگر میخواهید یکدست باشد واژه ها را در کنار نامشان قرار دهید.
موفق باشید.
|
|
|
|
کاربر ارشد
07 بهمن 1399 13:09 |
|
سلام،
تغییرات را انجام دادم.
ممنونم از راهنمایی شما. نام برخی روستاها هم یکسان است.
با احترام
|
|
|
|
کاربر ارشد
07 بهمن 1399 13:43 |
|
سلام
بسیار عالی.
نوع را در انتهای کار برای مکانهای موجود در نظر میگیرید؟
برای فراخوانی مکانهای باقی مانده فایل ttl ر را ایجاد نمایید. 31 مکان به صورت دستی به پایگاه اضافه شده و بقیه مکانها (شهر، شهرستان، بخش و ...)را نیز به پایگاه فراخوانی میکنیم .
فایل ttl همانند موارد قبلی دارای سه ستون است:
ستون اول: شناسه یکتا (http://qoqnus.nosa.com/re...e/ich/place32)
ستون دوم: label
ستون سوم: عنوان مکانها
موفق باشید.
|
|
|
|
کاربر ارشد
07 بهمن 1399 15:40 |
|
سلام هر روشی که بهتر است، و زحمت شما کمتر میشود. برای هر نوع یک فایل ttl تهیه کنم که فراخوانی راحتتر باشد؟ به نظر شما تفکیک نوع را در انتخاب شناسه یکتا نشان دهم؟ مثلا place پسوند یا پیشوندی برای استان و شهرستان و غیره داشته باشد یا همان عدد برای همه انواع کافی است؟ با احترام
|
|
|
|
کاربر ارشد
07 بهمن 1399 16:09 |
|
سلام
در حال حاضر چون تعداد کم است و همگی استان هستند راحتتر است.
اگر ساخت چندین فایل زمانبر و سخت نیست چندین فایل تهیه کنید فقط فراخوانی مراحل فراخوانی برای همه فایلها یکسان است و باید چندین بار تکرار شود. ولی یک مزیت دارد بعد از فراخوانی هر فایل، میتوانید نوع را برای آنها در نظر میگیریم که آسان تر است. باز هم هر طور که شما مایلید و آسانتر است انجام دهید.
میتوانید تفکیک را در انتخاب شناسه یکتا هم انجام دهید ولی همان عدد برای تفکیک همهی انواع کافی است. و به نظرم من پیشوند و پسوند نباشد بهتر است. اگر آن مدل را بیشتر میپسندید آنرا انجام دهید.
موفق باشید.
|
|
|
|
کاربر ارشد
07 بهمن 1399 21:22 |
|
سلام،
1. هر زمان که برای شما امکان داشت لطفا برای درج نوع استانها راهنمایی بفرمایید.
2. به نظرم چند فایل بهتر است ولی زمانبر است (فعلا ویرایش فایل اکسل شهرستانها را تمام کردم). به محض اینکه تمام شد اطلاع میدهم.
3. بله از همان عدد استفاده میکنم.
با احترام و سپاس
|
|
|
|
کاربر ارشد
08 بهمن 1399 08:53 |
|
سلام
1. استان را در فهرست انواع درج نمایید.
2. چهریزه نوع (p2F) را در فرم ویرایش مکان اضافه کنید. نحوه تعیین مقدار جدید را بر روی انتخاب مقدار قرار دهید و محدوده انواع را در قسمت انتخاب درج کنید.
3. به فهرست مکانها بروید. اولین مکان را انتخاب کنید و از طریق فرم ویرایش نوع را برای آن استان انتخاب و ذخیره نمایید.
4. با استفاده از گزینه ویرایش گروهی برای دیگر مکانها هم نوع را استان قرار دهید.
(چگونگی استفاده از گزینه ویرایش گروهی قبلا توضیح داده شده است.)
موفق باشید.
|
|
|
|
کاربر ارشد
21 بهمن 1399 13:26 |
|
سلام،
ممنون از توضیحات شما. هنوز این مراحلی که فرمودید را انجام ندادم. اصلاحات فایل تقسیمات جغرافیایی ایران همچنان ادامه دارد.
دو سوال دارم:
1. مستند تقسیمات جغرافیایی ایران جدا از این پایگاه باشد؟ یعنی پایگاه مستقلی برای آن داشته باشیم.
2. برای تهیه فایل ttl، کنار اسم هر تقسیم جغرافیایی (بخش، دهستان، آبادی و غیره) همین عناوین را درج کنم؟ مثلا آبادی ابیانه؟
با احترام و سپاس
|
|
|
|
کاربر ارشد
21 بهمن 1399 14:36 |
|
سلام
1. میتوان پایگاه جداگانه برای تقسیمات جغرافیایی در نظر گرفت. پس از تشکیل فایل میتوان اطلاعات را در پایگاه مستقل فراخوانی کرد که کاربران دیگر هم در صورت نیاز از آن استفاده کنند و هم در همین پایگاه آنها را فراخوانی کنیم.
2. بستگی به تصمیم مدیر پایگاه دارد که عناوین چگونه در نظر گرفته شود. در استان و شهر چون تشابه اسمی داشتیم تفکیک را بر روی عناوین انجام دادیم. در مورد بخش، آبادی و ... هم همانند قبل است و این تصمیم با شماست که عناوین را چگونه در نظر بگیرید. افزودن این کلمات در عناوین تغییری در ساختار به وجود نمیآورد.
موفق باشید.
|
|
|
|
کاربر ارشد
21 بهمن 1399 16:25 |
|
سلام و تشکر بابت توضیحات شما. ۲. تشابه اسمی در مورد آبادیها بسیار بیشتر است. حتی در یک دهستان ممکن است چند آبادی با نام یکسان داشته باشیم. متاسفانه نامگذاریها عجیب است. با مرکز ملی آمار ایران هم گفتگویی داشتم و این مشکل را دارند، در هر صورت فعلا چارهای نیست. به محض تمام شدن اصلاحات مورد نیاز فایلها اطلاع خواهم داد. با احترام
|
|
|
|
کاربر ارشد
10 اسفند 1399 11:12 |
|
سلام،
فهرست نام آبادیها طولانی است و من تاکنون چک 50 هزار آیتم (از 100 هزار آیتم) را به پایان بردم. سعیام این است که با وجود مشغله عجیب و غریب در روزهای پایانی سال حداقل این فهرست را تکمیل و تقدیم کنم. فقط خواستم اطلاع بدهم که با توجه به اینکه دسترسی به آثار جدیدتر فعلا میسر نیست، درختواره نوع اثرم هنوز خلاصه است و به تاریخ پیشنهاد شده (15 اسفند) برای تکمیل ساختار پایگاه داده نمیرسم، امیدوارم طبق قولی که گرفتم اردیبهشت 1400 اتفاقات خوبی بیفتد.
ضمنا لازم است که نوع مکان (دهستان، آبادی و غیره) را در اسامی در نظر نگیریم، (قبلا پیشنهاد داده بودم که که «آبادی» و غیره را به اسامی اضافه کنم) چون نامگذاریها یکدست نیست و نام برخی از آبادیها با «ده»، «روستا» و سایر کلمات مشابه در گویشهای مختلف آغاز میشود.
با احترام و سپاس فراوان
|
|
|
|
کاربر ارشد
07 فروردین 1400 22:29 |
|
سلام، فایل ویرایش شده تقسیمات جغرافیایی ایران به ایمیل شما ارسال شد. با احترام و سپاس
|
|
|
|
کاربر ارشد
29 فروردین 1400 17:00 |
|
سلام،
"بخش"های مربوط به فایل تقسیمات جغرافیایی ایران در پایگاه داده آن فراخوانی شده است. حالا باید این بخشها زیر گروه شهرستان مربوط به خود شوند. 435 بخش با عنوان یکسان "مرکزی" داریم برای درج آنها به زیرمجموعه هر کدامشان راهحلی به جز یادداشت کردن شماره شناسه یکتایش به ذهنم نمیرسد تا اینکه اشتباها اینها را تکراری به شهرستان مربوط به خودشان اختصاص ندهم.
ممنون میشوم اعلام نظر بفرمایید.
با احترام
|
|
|
|
کاربر ارشد
30 فروردین 1400 11:43 |
|
سلام
یک راهحل همان روش پیشنهادی خودتان است. روش دیگر این است که یک فهرست از بخش هایی درست کنید که "بدون سرگروه" هستند و اختصاص زیرگروه رو از طریق آن فهرست انجام دهید.
با این روش اگر یکبار به یک سرگروه اختصاص دهید از فهرست حذف میشود در فهرست نمیآید که به مکان دیگری اختصاص دهید. یعنی یک "مرکزی" به دو سرگروه اختصاص داده نمیشود.
موفق باشید.
|
|
|
|
کاربر ارشد
30 فروردین 1400 11:46 |
|
سلام،
مرسی از راهنمایی شما. عالی است.
با احترام
|
|
|
|