محاوره دانستنی‌های ققنوس

معرفی محاوره دانستنی‌های ققنوس

محاوره دانستنی‌های ققنوس یکی از مجموعه خدمات سامانه ققنوس است که می‌تواند مورد استفاده هر وب‌سایت و کاربران آن قرار گیرد. این محاوره، اطلاعاتی تکمیلی در مورد مندرجات آن وب‌سایت را در اختیار کاربران آن قرار می‌دهد.

به عنوان کاربر سایتی که خود را به این محاوره مجهز کرده باشد، دسترسی بسیار ساده و سرراستی به گنجینه عظیمی از اطلاعاتی که توسط ققنوس و از منابع مختلف گردآوری شده است پیدا خواهید کرد. این اطلاعات را در متن همان صفحه‌ای که مشغول مطالعه آن هستید دریافت خواهید کرد و برای استفاده از آن نیازی به ترک آن صفحه یا وب‌سایت ندارید. اطلاعات ظاهر شده متناسب با بخش مورد نظر شما از صفحه مورد مطالعه تهیه می‌شود.

هنگام مطالعه صفحه وبی که به این محاوره مجهز باشد، کافی است کلمه یا عبارتی را که مایل هستید دانستنی بیشتری در مورد آن بدست آورید انتخاب کنید. پس از انتخاب، گزینه‌ای با عنوان "دانستنی‌های ققنوس" بر روی صفحه ظاهر می‌شود. انتخاب این گزینه، محاوره دانستنی‌های ققنوس را باز می‌کند. پس از چند لحظه محتویات محاوره، متناسب با کلمه یا عبارتی که انتخاب کرده‌اید، ظاهر خواهد شد.  

همین صفحه که در حال مطالعه آن هستید به این محاوره مجهز است. می‌توانید همین‌جا این محاوره را تجربه کنید.

محتویات محاوره دانستنی‌ها

بسته به واژه یا عبارتی که انتخاب کرده‌اید، محتویات گوناگونی ممکن است در محاوره شما ظاهر شود. ترجمه واژه، مطالب قابل مطالعه، پیوند به منابع مرتبط از پایگاه‌های داده ققنوس یا به منابع همگانی چون دانشنامه ویکی‌پدیا، نمونه‌هایی از این محتویات هستند. ققنوس پردازش‌های مختلف "لفظی" و "معنایی" را برای تهیه محتوای مفید و مرتبط با انتخاب شما به کار می‌گیرد و تلاش می‌کند بهترین "درک" را از واژه یا عبارت انتخابی شما بدست آورد. 
برخی از محتویات محاوره اطلاعاتی برای مطالعه هستند. به عنوان مثال محاوره می‌تواند کاربردهای مختلف یک واژه و دیگر واژه‌هایی که به عنوان هم‌ارز آن در هر کاربرد به کار می‌رود را به شما نشان دهد. بعضی دیگر از محتویات پیوندهایی به منابع اطلاعاتی مختلف نظیر پایگاه‌های داده ققنوس یا مقالات ویکی‌پدیا هستند. با انتخاب آن‌ها می‌توانید مطالب مرتبط را در یک صفحه جداگانه مرور و مطالعه کنید. برخی دیگر از محتویات تعاملی هستند و با کنش شما تغییر کرده و مطالب یا پیشنهادهای بیشتری را بازتاب می‌دهند.

تجهیز یک وب‌سایت به محاوره دانستنی‌ها

 

توجه: در حال حاضر انجام این عملیات نیازمند انجام هماهنگی پیشینی با شرکت نوسا از طریق همین سامانه است. بدون این هماهنگی، محاوره افزوده شده محتوایی را بازتاب نخواهد داد.

محاوره دانستنی‌های ققنوس به گونه‌ای طراحی شده است که بتوان آن‌را به هر صفحه یا سایت وب دلخواهی افزود. اگر شما سایتی را مدیریت می‌کنید، می‌توانید با تغییر بسیار ساده‌ای در صفحه‌های وب سایت خود این محاوره را به بعضی یا تمام آن صفحات اضافه کنید و کاربران سایت خود را از محتویات آن بهره‌مند کنید. بسته به این که به چه روش و با چه ابزارهای سایت مورد نظر خود را مدیریت می‌کنید انجام این کار ممکن است روش‌های مختلفی داشته باشد. در هر صورت کافی است ترتیبی دهید که عبارت‌های زیر به بخش head صفحه یا صفحه‌های مورد نظر شما افزوده شوند:

 

<head>

<script src="https://qoqnus.nosa.com/nhims/script/qtsclient.js" type="text/javascript"></script>

<link href="https://qoqnus.nosa.com/nhims/css/qtsclient.css" rel="stylesheet" type="text/css">

....

</head>