انجمن‌های پشتیبانی

آخرين ارسال 20 خرداد 1397 10:33 توسط Ghasemi
حافظه موقت درون برنامه‌ای (از امکانات نسخه 3)
0 پاسخ
مولف پيغام ها


کاربر ارشد


کاربر ارشد


--
20 خرداد 1397 10:33

  همه ما با حافظه موقت (clipboard) و امکان copy و paste (با کلید‌های Ctrl+C و Ctrl+V) در محیط ویندوز آشنایی داریم و در تمام برنامهها از این امکان استفاده میکنیم. ویندوز حافظهای موقت در اختیار ما قرار میدهد که از طریق آن اطلاعات را از جایی از برنامه به جای دیگر آن یا از یک برنامه به برنامه دیگر انتقال دهیم. مانند هر برنامه دیگر، ققنوس نیز از این ویژگی ویندوز استفاده میکند و میتواند مبدا یا  مقصد (یا هر دو)، جابجایی اطلاعات باشد. اما علاوه‌براین در این نسخه از ققنوس ویژگی جدیدی نیز معرفی شده است که نوعی حافظه موقت درون برنامهای است. از این امکان میتوان برای جابجایی اطلاعات در درون برنامه ققنوس استفاده کرد.

  حافظه موقت ویندوز امکان جابجا کردن شکلهای عمومی اطلاعات مثل متن یا تصویر را فراهم میکند. ققنوس نیز مانند دیگر برنامهها از این امکان سود میبرد اما نیازمندی‌های دیگری نیز دارد که به این واسطه رفع نمیشود. به عنوان مثال در کاربردهایی نیاز به حافظه موقتی داریم که برخلاف حافظه موقت ویندوز "چند مقداری" باشد. این امکان به عنوان مثال در هنگام ورود اطلاعات بسیار مفید ظاهر میشود. یا آنکه نیاز داریم که حافظه موقتی داشته باشیم که علاوه بر شکلهای عمومی اطلاعات مثل متن یا تصویر، با شکلهای درونبرنامهای ققنوس (مثل موجودیت) نیز کار کند.

  استفاده از این حافظه موقت بسیار شبیه حافظه موقت ویندوز است. با همان ترکیب آشنای Ctrl+C اطلاعات به این حافظه موقت انتقال پیدا میکند. این که کدام حافظه استفاده میشود بستگی دارد که این ترکیب کلید را کجا استفاده کنید. به عنوان مثال اگر در جعبه ورود اطلاعات و در حال تایپ متن باشید، همانطور که عادت همه برنامه‌هاست، متن به حافظه موقت ویندوز منتقل می‌شود. اما اگر بر روی فهرستی از یافتههای یک جستجو این ترکیب کلید را استفاده کنید، سطر جاری آن فهرست به حافظه موقت ققنوس منتقل می‌شود. بعد از شروع استفاده از این امکان تفاوت موقعیتها برایتان به سادگی آشکار میشود. با این حال هر زمان که ابهامی داشته باشید میتوانید از دکمه "انتقال به حافظه موقت" استفاده کنید که همواره از حافظه موقت ققنوس اشاره دارد.

  در هنگام فراخوانی موضوع متفاوت است و از ترکیب کلید دیگری استفاده شده است. چرا که تشخیص منظور شما توسط برنامه در این مورد میسر نیست. ترکیب کلید Alt+Ctrl+V برای فراخوانی اطلاعات از حافظه موقت استفاده شده است. به عنوان مثال در محاورههای شرایط میتوانید از این ترکیب برای فراخوانی اطلاعات از حافظه ققنوس به جعبه انتخاب مقدار برای یکی از جعبه‎‎های مقدار استفاده کنید. در همین جعبه به طور معمول می‌توانید از ترکیب Ctrl+V نیز استفاده کنید که انتقال را از مبدا حافظه موقت ویندوز انجام میدهد. در حالت اول "موجودیت" حافظه موقت ققنوس و در حالت دوم "متن" حافظه موقت ویندوز در نظر گرفته می‌شود که با هم متفاوت هستند.

  همانطور که اشاره شد، حافظه موقت ققنوس چند مقداری است به این معنی که با کپی کردن مقدار جدید مقدار قبلی "جایگزین" نشده و کماکان در حافظه موقت باقی خواهد ماند. مقدار جدید به انتهای فهرست مقادیر قبلی اضافه میشود. اما فراخوانی از حافظه موقت به طور پیشفرض مقدار جدید را مد نظر قرار خواهد داد. بنابراین تا زمانی که هدف شما استفاده تک مقداری از این حافظه باشد استفاده متوالی از دو ترکیب‌ کلید Ctrl+C و Alt+Ctrl+V، با همان عادتی که در استفاده از حافظه موقت ویندوز دارید منظور شما را برآورده خواهد کرد. اما اگر نیاز به فراخوانی یکی از مقادیر پیشین منتقل شده به حافظه موقت را داشتید کافی است هنگام فراخوانی، بدون رها کردن ترکیب Alt+Ctrl کلید V را چندبار فشار دهید. با این کار مقادیر موجود در حافظه موقت به طور متوالی ظاهر خواهند شد، هر کدام را که مایل باشید میتوانید با رها کردن ترکیب Alt+Ctrl فراخوانی نمایید.

  تعداد مقادیر موجود در حافظه موقت در پایین صفحه اصلی برنامه ققنوس و در سمت چپ ظاهر میشود. با دوبار کلیک روی این مقدار میتوانید محتوای حافظه موقت را نیز ملاحظه کنید. با کمک فهرست ظاهر شده میتوانید مقدار پیش فرض را تغییر داده، سطرهایی را حذف کنید یا با کشیدن و رها کردن از مکان مناسب مقداری به حافظه موقت اضافه کنید.

  شما مجاز به پاسخ به اين پست نمي باشيد.