آخرين ارسال 01 تیر 1398 23:11 توسط Niknia
مرحله 9. کتابشناسی
36 پاسخ
مولف پيغام ها

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
29 بهمن 1397 09:32
    سلام،

1- اطلاعات کتابشناختی موزه بریتانیا به پایگاه هدیه ققنوس فراخوانی نشده است. به همین خاطر نه در نسخه وب و نه در برنامه این اطلاعات ظاهر نمی‌شوند.

2- قضاوت در مورد ساختار اطلاعات از روی نمایش وب کار دشواری است. این نمایش اصولا می‌تواند بر اطلاعاتی متکی باشد که در دسترس ما نیست یا ساختار مورد نظر ما را ندارد. اما در نسخه وب ققنوس می‌توانید ملاحظه کنید که در مورد هر اثر چندین نوع یادداشت وجود دارد. یکی از این یادداشت‎ها که با توصیف‌گر PX_curatorial_comment متمایز می‎شود که همان است که در وب موزه بریتانیا آمده است. محتوای این یادداشت اثر به اثر متفاوت است و بعضی از مواقع اطلاعات کتابشناختی در آن آمده است. اما به هر حال یک یادداشت متنی است. همانطور که خود شما هم اشاره کرده‌اید اطلاعات کتایشناختی از طریق P70B ثبت می‌شود.

3- بله اطلاعات کامل‌تر سند در واقع در قالب مشخصه‌های مختلف یک E31 باید در سیستم ثبت شود.

4- در صورتی که تصاویری در اختیار داشته باشید می‌توانیم آن‌ها را هم به مجموعه اضافه کنیم. ولی تصاویر را به خاطر تفاوت ماهوی به فاز جدید بعدی موکول خواهیم کرد.

موفق باشید.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    30 بهمن 1397 10:26

سلام،

خیلی ممنونم بابت اطلاعاتی که ارائه فرمودید.

بالاخره امروز به متن کامل و انگلیسی پایان‌نامه یکی از باستان‌شناسان وشنوه دسترسی پیدا کردم. اطلاعات مربوط به جواهرها که در پایگاه ققنوس ناقص مانده بود در این پایان‌نامه هست. باید ابتدا تکمیلشان کنم. احتمالا کمی زمان‌بر است و نتوانم تا تکمیل این دانستنی‌ها در ققنوس، فهرست اطلاعات کتابشناختی مربوط به این فاز را تکمیل کنم. خیلی خوشحالم که به این اطلاعات دقیق دسترسی پیدا کردم.

با احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    30 بهمن 1397 11:38

سلام،

اگر امکان‌پذیر است، می‌خواستم خواهش کنم که درج تصاویر اشیاء را پیش از این فاز انجام دهیم، با توجه به اطلاعات پایان‌نامه، تشخیص و مطابقت اطلاعات اشیاء بر اساس عکس آنها، برایم سریع‌تر از شناسه اصلی‌شان است. ممنون می‌شوم راهنمائی فرمائید.

با احترام و سپاس

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    30 بهمن 1397 18:52

سلام،

مشکلی نیست. برای شروع لطفا فهرستی از تصاویر تهیه بفرمایید. ارتباط هر تصویر با url اثر مورد نظر را هم مطابق معمول در یک جدول فهرست کنید. از هر تصویر هم نام فایل آنرا در جدول فهرست کنید. خود تصاویر را هم به همراه آن در یک فایل فشرده آرشیو و ارسال بفرمایید. البته اگر اندازه تصاویر خیلی زیاد است لازم است کیفیت آن‌ها را هم به اندازه کافی پایین بیاورید تا برای انتقال وب مناسب باشد. فرمت را هم jpg در نظر بگیرید.

موفق باشید

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    30 بهمن 1397 18:55
    سلام،
    خیلی ممنونم از لطف شما.
    جدول و تصاویر را آماده میکنم.
    با احترام و سپاس

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    03 اسفند 1397 22:40

سلام،

لطفا در فایل پیوست، اطلاعات منابع اطلاعاتی مورد استفاده در درج اطلاعات اشیاء را ملاحظه فرمائید. ردیف‌های بالا (سبز) دو منبع اصلی را نشان می‌دهد و ردیف‌های پائین (آبی) منابع زیر مجموعه از ردیف اول منابع اصلی است. یعنی چهار مقاله از مجله مندرج در ردیف 1 منابع اصلی مورد استفاده بوده است.

اگر امکان داشته باشد، می‌خواهم برای هر شیء صفحه یا صفحات مشخصی از منبع را که استفاده کرده‌ام را هم اضافه کنم.

آیا در این مرحله از RDA metadata elements and vocabularies (عناصر فراداده‌ای و واژگان RDA) که از طریق Open Metadata Registry در دسترس است؛ استفاده می‌کنیم؟

با سپاس و احترام فراوان

bibliography_1st ed.xlsx 

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    04 اسفند 1397 10:56
    سلام،

این مستند RDA به ققنوس فراخوانی شده و در دسترس هست. استفاده از ورودی‌های آن برای توصیف اسناد شما هم امکان‌پذیر هست. اما آیا تصویر مشخصی از استفاده از آن در ذهن دارید؟ برداشت من از فایل شما آن بود که با دو سند اصلی و مقالات یکی از آن‎ها مواجه هستیم. از نظر تعداد با اعداد بزرگی مواجه نیستیم که نیازمند سازماندهی باشیم. اگر ممکن است استفاده مورد نظرتان را کمی روشن‎تر بیان بفرمایید.

متشکرم

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    04 اسفند 1397 13:02

سلام،

ببخشید که دیر پاسخ می‌دهم.

چه خوب که این مستند در ققنوس فراخوانی شده است. خیر، من تصویر مشخصی برای استفاده از آن ندارم. فقط درباره‌اش خوانده‌ام و در مقالات دیده‌ام که به آن ارجاع شده است ولی برای سازماندهی اسناد هیچ استفاده‌ای از آن نکرده‌ام، چون طبق قواعد RDA فهرستنویسی نکرده‌ام.

بله، دقیقا برداشت جنابعالی صحیح است. مقالات و پایان‌نامه مبنای اصلی دریافت اطلاعات متنی من بوده است. شاید بتوانم دو گزارش دیگر را هم به فهرست منابع مورد استفاده اضافه کنم. اما فکر کنم مقصود شما این است که در مجموع با اسناد کمی مواجه هستیم. در این صورت، همانطور که عرض کردم، دقیقا همین‌طور است. 

با احترام و سپاس

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    04 اسفند 1397 13:51
    سلام،

پیشنهاد من اینست که بدون در نظر گرفتن RDA به ثبت اطلاعات اسناد بپردازیم. در نهایت اگر مفید تشخیص دادید به عنوان اطلاعات تکمیلی از ورودی‌های RDA برای توصیف بیشتر استفاده کنید. همان روشی که مثلا در حوزه کنش‌گران برای viaf استفاده کردید. درحال حاضر ققنوس RDA را یک مستند، مثل دیگر مستندها، می‌بیند که می‌تواند در تکمیل دانستنی‎ها یک موجودیت مورد ارجاع قرار گیرد.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    04 اسفند 1397 13:54

سلام،

سپاسگزارم از پیشنهاد شما. موافقم و مشتاقم ببینم چطور می‌توانم از این امکان در ققنوس استفاده کنم.

با احترام و سپاس فراوان

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    04 اسفند 1397 14:18
    پیشنهاد من ثبت اسناد به عنوان E73 است. مقاله‌ها هم خود E73های دیگری هستند که از طریق P106 با اسناد مربوطه مرتبط می‌شوند. از طرف دیگر آثار هم با رابطه P67 با اسناد مرتبط می‎شوند. اینجا می‌توانید تصمیم بگیرید که رابطه هر اثر را با سند اصلی برقرار کنید یا با سند فرعی. بیشتر اطلاعات دیگر مندرج در فایل شما، مثل ناشر یا پدیدآور اطلاعاتی هستند که به واسطه رخداد با سند مربوط مرتبط می‌شوند. (مثلا به واسطه یک رخداد E65).

همکاران عزیزم زحمت می‌کشند و فهرستی برای ثبت اسناد ایجاد می‌کنند که از طریق آن بتوانید E73 مورد نظر خود را ثبت کنید. در محاوره ویرایش مرتبط با این فهرست امکان ثبت P106 هم خواهید داشت.

امکان ثبت P67B را به محاوره ویرایش اثر موکول می‎کنیم. طوری که از طریق آن بتوانید یک اثر را با یکی از ورودی‌های این فهرست جدید مرتبط کنید.

بقیه اطلاعات را پس از تکمیل این موارد به اسناد اضافه خواهیم کرد.

موفق باشید.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    04 اسفند 1397 14:59

سلام،

خیلی ممنونم از توضیحات شما و زحمت دوستان.

با احترام و سپاس

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    04 اسفند 1397 18:19

سلام،

یک E31 برای اولین سند درج کردم، شناسهای از نوع E35 برایش درج کردم، امکان درج (url (E42 برای آن نیست؟

با سپاس و احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    04 اسفند 1397 18:26
    سلام،

فهرست هنوز برای ورود اطلاعات آماده نیست. به علاوه اگر به جای E73 قصد دارید از E31 استفاده کنید لازم خواهد بود فهرست به نحو دیگری تنظیم شود. فهرست فعلی موجودیت جدیدا در ج شده شما را بازنمایی نمی‌کند.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    04 اسفند 1397 18:30

سلام،

ببخشید عجله کردم.

بازهم ببخشید، برداشتم از این جمله شما: "فهرستی برای ثبت اسناد ایجاد می‌کنند که از طریق آن بتوانید E73 مورد نظر خود را ثبت کنید".

اینطور بود که می‌توانم انواع E73 را انتخاب کنم. همان E73 را درج خواهم کرد.

با احترام و سپاس

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    04 اسفند 1397 18:36

لطفا تا فردا صبر کنید تا وضعیت نهایی شود. دقیقتر صحبت خواهیم کرد.

اگر مایل باشید فرصت امروز را می‌توانید به درج اطلاعات فارسی برای دوره‌های زمانی اختصاص دهید. پیش‌تر به ناقص بودن فرم ویرایش آن اشاره کرده بودید. اصلاح آن از قلم افتاده بود.

متشکرم

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    04 اسفند 1397 18:40

سلام،

حتما. ممنونم از لطف شما.

چشم. خیلی ممنونم از اینکه یادآوری فرمودید. الان امکان ویرایش دارم.

با احترام و سپاس فراوان

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    05 اسفند 1397 10:33
    سلام،

فهرستی با نام محتوا به صفحه نخست اضافه شده است که از طریق آن می‎توانید E73 های مورد نظر را اضافه کنید. در این مجموعه از پیش موجودیت‎هایی وجود دارند. این موجودیت‌ها شامل الف) تصاویر دیجیتال شما از آثار ب) تصاویر آنالوگ مندرج بر آثار و پ) inscriptionهای مندرج بر آثار است. حال شما اسناد و اجزاء آن‎ها را هم به این مجموعه اضافه خواهید کرد.

همچنین در محاوره ویرایش آثار هم گزینه اسناد اضافه شده است که به شما امکان انتخاب از این فهرست را می‌دهد.

با استفاده از این دو می‎توانید اسناد و ارجاع آثار به اسناد را ثبت کنید.

موفق باشید

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    05 اسفند 1397 11:55

سلام،

خیلی ممنونم از لطف و زحمات.

فکر می‌کنم لازم باشد اولین موجودیتی E31) Archäologische Mitteilungen aus Iran und Turan) را که دیروز ثبت کردم، حذف شود.

با احترام و سپاس

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    05 اسفند 1397 12:14

سلام،

امکان ویرایش InformationObject و افزودن شناسه جدید وجود ندارد؟

با احترام و سپاس

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    05 اسفند 1397 19:28
    سلام،

موجودیت دیروز حذف شد و حالا ویرایش Information Object هم امکان‌پذیر است.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    06 اسفند 1397 13:51

سلام،

ممنونم از لطف شما.

E73ها را درج کردم و دانستنی مربوط به P67B نیز ثبت شد. سپاسگزار می‌شوم در صورت امکان برای بخش بعدی راهنمائی فرمائید.

با احترام و سپاس

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    06 اسفند 1397 16:01
    سلام،

مرحله بعد ثبت اطلاعات برای اسناد (Information Object)ست. این اطلاعات که باز هم زمان و مکان و کنش‌گر است دوباره از طریق یک فعالیت با سند مربوط می‎شود. اینبار نوع فعالیت از جنس E65 است. به عبارت دیگر رابطه این اسناد با رخداد E65 مانند رابطه اشیاء با رخدادهای تولید و مرمت است. بنابراین مشابه با روشی که برای رخداد مرمت پیش‎گرفتیم اینجا هم عمل می‌کنیم. 

به محاوره ویرایش سند فیلدی برای ثبت نشخصه P94 اضافه می‌کنیم تا از طریق آن رخدادهای E65 را در همانجا درج کنیم. در زیر این رخداد هم زمان و مکان و کنش‌گر در نظر می‌گیریم. که ماجرای آن تکراری است و با آن‌ها آشنا هستیم.

موفق باشید.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    06 اسفند 1397 19:11

سلام و خسته نباشید،

ممنونم از توضیحات شما.

با احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    07 اسفند 1397 14:16
    سلام،

محاوره ویرایش اسناد شما به روز شده است. می‌توانید اطلاعات رخداد ایجاد سند و ملحقات آن را ثبت بفرمایید.

موفق باشید

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    07 اسفند 1397 22:06

سلام،

خیلی ممنونم از لطف و زحمات شما.

دانستنی‌های مربوط به فعالیت E65 را درج کردم. فقط مکان شهر برلین را در مستند مکان‌ها نداشتم. شناسه موزه بریتانیای آن را در فایل پیوست آورده‌ام. 

نکته دوم اینکه، خیلی تلاش کردم که فهرست 100 تایی اشیاء را تغییر ندهم ولی حالا ترجیحم این است که یک شیء دیگر (پارچه) را اضافه کنم. 

الان که می‌خواهم برای فراخوانی شناسه شهر برلین زحمت بدهم، شناسه‌های مورد نیاز برای این شیء را نیز در همین فایل درج کردم. سپاسگزار می‌شوم در صورت امکان لطف بفرمائید و به پایگاه فراخوانی شوند.

با احترام و سپاس فراوان

NewRequestedBMURIs.xlsx

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    08 اسفند 1397 11:19
    سلام،

از دوستان خواهش می‎کنم که این چند مورد را به پایگاه شما اضافه کنند.

موفق باشید.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    08 اسفند 1397 14:33
    سلام روز بخیر 

موارد ذکر شده فراخوانی شده و به لیست‌های مورد نظر افزوده شد.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    08 اسفند 1397 14:38

سلام و خسته نباشید،

سپاسگزارم از لطف شما، خانم قاسمی گرامی. اطلاعات را روزآمد کردم.

با احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    11 اسفند 1397 15:38

سلام،

دانستنی‌های مربوط به فاز کتابشناسی را درج کردم. اگر صلاح می‌دانید که برای تکمیل اطلاعات این بخش از ورودی‌های RDA استفاده کنم، سپاسگزار می‌شوم در صورت امکان راهنمائی فرمائید. 

با احترام و سپاس فراوان

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    11 اسفند 1397 17:25
    سلام،

ورودی‌های RDA مانند هر مستند دیگری می‌توانند در توصیف اسناد شما مورد استفاده قرار گیرند. اما  RDA با مفاهیم FRBR رابطه نزدیکی دارد. باید نگاشتی از اسناد به فضای WEMI در دسترس باشد تا بتوان ورودی‌های RDA مناسب را برگزید. تصویر شما از اسناد چگونه است؟

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    11 اسفند 1397 18:06

سلام و خسته نباشید،

اگر منظور شما از تصویر من از اسناد، تهیه نگاشتی مبتنی بر فضای WEMI الگوی FRBR است می‌توانم آن را برای 11 موجودیت E73 موجود در پایگاه تهیه کنم ولی من هیچ تصوری ندارم که چطور قرار است از آنها در ققنوس استفاده کنیم؟ البته احتمالا در تعیین روابط، مشکل خواهم داشت.

با سپاس و احترام فراوان

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    12 اسفند 1397 09:16
    سلام،

1- به نظر می‌رسد که آخرین نسخه RDA تغییرات قابل ملاحظه‌ای نسبت به نسخه‌ای که پیش‌تر به ققنوس فراخوانی شده داشته است. تغییرات به گونه‌ای هستند که فراخوانی دوباره آن‌ها را لازم می‌دارد.

2- اطلاعات در دسترس از RDA دو خانواده کلی دارند. Elementها و Valueها. دشوار به نظر می‌رسد که پایگاه شما بتواند استفاده‌ای از Elementها داشته باشد. اما در مورد دسته دوم ممکن است شما با موردی مواجه شوید که آنرا مفید بدانید. اما در نظر داشته باشید که استفاده از هر کدام از این فهرست‌ها تنها اشاره‌ای به RDA خواهد بود و به هیچ معنا فهرست‌نویسی  بر مبنای RDA نخواهد بود. به هر حال این آدرس را ملاحظه بفرمایید:

http://www.rdaregistry.info/termList

3- هر مقداری که از RDA به پایگاه شما انتقال پیدا کند در قالب یک E55 خواهد بود. می‌توانید به استفاده از آن‌ها در جایگاه نوع یک موجودیت یا توصیف‌گر یک مشخصه فکر کنید. اینکه کدام نوع موجودیت یا کدام نوع مشخصه نیاز به تحلیل بیشتر دارد.

4- اصولا تصور نمی‌کنم هیچ‌کدام از مقدارها بتوانند در حال حاضر دانسته‌ای به پایگاه شما اضافه کنند. توجه داشته باشید که اشاره به نام RDA می‌تواند انتظارات زیادی را هم برای پایگاه شما ایجاد کند.

موفق باشید.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    12 اسفند 1397 09:48

سلام،

خیلی ممنونم از توضیحاتی که فرمودید.

2. بله، دقیقا، استفاده از Elementها در پایگاه هم سخت است هم فکر نمی‌کنم خیلی مفید باشد. valueها را هم بررسی کرده بودم، تصور می‌کنم جز تکرار یکسری دانستنی در دو فضای متفاوت (مثلا ماده سازنده و غیره) کارکرد دیگری برای پایگاه و در نهایت کاربر نداشته باشد. 

3. متوجه شدم. مرسی، بابت راهنمائی شما.

4. دقیقا، حق با شماست. 

با این تفاسیر فکر می‌کنم با توجه به اینکه باید فصل‌های پایان‌نامه را سریع‌تر تحویل دهم، فعلا از این موضوع صرفنظر کنم تا شاید روزی و سر فرصت به آن برگردم.

خیلی خیلی ممنونم از لطف و زحمات شما و همه دوستان.

با سپاس و احترام فراوان

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    01 تیر 1398 15:57

سلام،

لطفا نمودارهای مندرج در فایل پیوست را ملاحظه فرمائید.

با سپاس و احترام فراوان

Bibliography.rar

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    01 تیر 1398 17:08

سلام،

بسیار هم خوب است. حذف شناسه‎ها، به جز آن‎هایی که مستقیما مورد توجه هستند، و استفاده از این روش که عبارت شناسه را در جعبه موجودیت مورد نظر بیاورید، کمک زیادی به خوانایی نمودارهای اخیر کرده است.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    01 تیر 1398 23:11

سلام،

خیلی سپاسگزارم از لطف شما. قطعا رسم این نمودارها، بدون راهنمائی‌های شما امکان‌پذیر نبود.

با احترام و سپاس فراوان

---