انجمن‌های پشتیبانی

آخرين ارسال 04 اسفند 1397 23:28 توسط Niknia
متفرقه: URIs vs. URLs
2 پاسخ
مولف پيغام ها

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
03 اسفند 1397 20:02

سلام،

درباره تفاوت URI و URL مطالعه می‌کنم. اما شک دارم که درست متوجه شده باشم. با اجازه شما این موضوع را ایجاد کردم که درباره‌اش راهنمائی بگیرم. هر آنچه متوجه شده‌ام را اینجا می‌نویسم، ممنون می‌شوم راهنمائی بفرمائید که درست است یا خیر.

با سپاس و احترام فراوان

---------------------------------------

1. URI را می‌توان به منزلۀ «مکان‌یاب»، «اسم» یا «هر دو» تلقی کرد. اصطلاح «مکان‌یاب منحصر به فرد منبع» اشاره به زیر مجموعه‌ای از URIها می‌کند که علاوه بر شناسایی یک منبع، ابزاری برای تعیین محل منبع از طریق تعریف ساز و کار دسترسی اولیۀ خود (به عنوان مثال، موقعیت مکانی شبکه) فراهم می‌کند.

2. همۀ URLها، URI هستند. اما همۀ URIها، URL نیستند.

3. URIها شناسگر هستند، بدین معنا که می‌توانند خودشان یک اسم منبع باشند، یا یک اسم منبع به همراه روشی برای درسترسی به آن به حساب آیند.

4. ما زمانی یک URL داریم که ترکیبی از اسم و روش دسترسی به آن را در اختیار داشته باشیم.

5. بهتر از URL برای این مفهوم استفاده شود زیرا نسبت به URI خاص‌تر و دقیق‌تر است و همچنین رایج‌تر است. به طور کلی، اگر می‎خواهید بین یکی از این دو سرواژه، انتخابی داشته باشید از آن موردی استفاده کنید که توسط اکثر مردم درک می‌شود. پس URL انتخاب بهتری است.

6. یک URL با پروتکل http حتما نباید به عنوان یک صفحه واقعی در وب وجود خارجی داشته باشد.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    04 اسفند 1397 10:15
    سلام،

1- درست است.

2- درست است.

3- درست است. مشروط به اینکه به یاد داشته باشیم که نقش آن‌ها "شناسایی" منبع است و الزامی نیست که روشی برای دسترسی هم باشند. مثل شناسه‎های یکتا آثار در پایگاه شما. آن‎‎ها فقط برای شناسایی مورد استفاده قرار می‎گیرند و با وارد کردن آن‎‎ها در بخش آدرس مرورگر به هیچ صفحه‎ای نخواهیم رسید.

4- درست است.

5- متوجه نشدم منظور از "این مفهوم" کدام مفهوم است.

6- احتمالا منظور شما در این جمله URI بوده است. در این صورت جمله درست است.

این تعریف خودمانی را هم به موارد بالا اضافه کنید. از نظر تاریخی ابتدا URLها به عنوان روشی برای آدرس‎دهی صفحات ایجاد شدند و سال‌ها از آن‎ها به طور گسترده برای آدرس‌دهی صفحات وب و به جز آن استفاده شد. بعد‎ها، در قالب پروژه‌هایی مثل وب معنایی، نیاز به روش‌هایی برای "شناسایی یکتای" منابع به وجود آمد. URLها در دسترس بودند و طبیعی و عالی بود که از همان‎ها برای شناسایی هم استفاده شود. چرا که یکتایی را تامین می‎کردند و ساختار قابل گسترشی هم برای پوشش دادن تمام انواع منابع داشتند. اما تمام منابعی که قرار بودن آدرس یکتایی داشته باشند لزوما یک صفحه متناظر نداشتند. پس مفهوم URL را گسترش دادند و از دل آن مفهوم گسترده‎تر URI را بیرون آوردند. طوری که منتهی به یک صفحه شدن آن اختیاری باشد (و البته تغییرات دیگری که مورد بحث ما نیست).

موفق باشید.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    04 اسفند 1397 23:28

سلام،

خیلی ممنونم از راهنمائی شما.

5. منظورم از مفهوم، شناسه منحصر به فرد بودن است.

6. این جمله را در ایمیل ارسال شده به یک گروه بحث ایمیلی خواندم، همین جمله باعث شد که فکر کنم هر آنچه درباره این مفاهیم می‌دانستم اشتباه است، بنابراین اینجا خواستم این موارد را مرور کنم و از شما راهنمائی بگیرم. بعد از پاسخ شما، به فرستنده این جمله در گروه، ایمیلی فرستادم، احتمالا دوشنبه جواب بگیرم. 

خیلی سپاسگزارم از تعریف خودمانی و قابل درک.

با احترام و سپاس فراوان

شما مجاز به پاسخ به اين پست نمي باشيد.