انجمن‌های پشتیبانی

آخرين ارسال 01 تیر 1398 23:11 توسط Niknia
مرحله 9. کتابشناسی
36 پاسخ
مولف پيغام ها

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
11 اسفند 1397 17:25
سلام،

ورودی‌های RDA مانند هر مستند دیگری می‌توانند در توصیف اسناد شما مورد استفاده قرار گیرند. اما  RDA با مفاهیم FRBR رابطه نزدیکی دارد. باید نگاشتی از اسناد به فضای WEMI در دسترس باشد تا بتوان ورودی‌های RDA مناسب را برگزید. تصویر شما از اسناد چگونه است؟

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
11 اسفند 1397 18:06

سلام و خسته نباشید،

اگر منظور شما از تصویر من از اسناد، تهیه نگاشتی مبتنی بر فضای WEMI الگوی FRBR است می‌توانم آن را برای 11 موجودیت E73 موجود در پایگاه تهیه کنم ولی من هیچ تصوری ندارم که چطور قرار است از آنها در ققنوس استفاده کنیم؟ البته احتمالا در تعیین روابط، مشکل خواهم داشت.

با سپاس و احترام فراوان

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
12 اسفند 1397 09:16
سلام،

1- به نظر می‌رسد که آخرین نسخه RDA تغییرات قابل ملاحظه‌ای نسبت به نسخه‌ای که پیش‌تر به ققنوس فراخوانی شده داشته است. تغییرات به گونه‌ای هستند که فراخوانی دوباره آن‌ها را لازم می‌دارد.

2- اطلاعات در دسترس از RDA دو خانواده کلی دارند. Elementها و Valueها. دشوار به نظر می‌رسد که پایگاه شما بتواند استفاده‌ای از Elementها داشته باشد. اما در مورد دسته دوم ممکن است شما با موردی مواجه شوید که آنرا مفید بدانید. اما در نظر داشته باشید که استفاده از هر کدام از این فهرست‌ها تنها اشاره‌ای به RDA خواهد بود و به هیچ معنا فهرست‌نویسی  بر مبنای RDA نخواهد بود. به هر حال این آدرس را ملاحظه بفرمایید:

http://www.rdaregistry.info/termList

3- هر مقداری که از RDA به پایگاه شما انتقال پیدا کند در قالب یک E55 خواهد بود. می‌توانید به استفاده از آن‌ها در جایگاه نوع یک موجودیت یا توصیف‌گر یک مشخصه فکر کنید. اینکه کدام نوع موجودیت یا کدام نوع مشخصه نیاز به تحلیل بیشتر دارد.

4- اصولا تصور نمی‌کنم هیچ‌کدام از مقدارها بتوانند در حال حاضر دانسته‌ای به پایگاه شما اضافه کنند. توجه داشته باشید که اشاره به نام RDA می‌تواند انتظارات زیادی را هم برای پایگاه شما ایجاد کند.

موفق باشید.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
12 اسفند 1397 09:48

سلام،

خیلی ممنونم از توضیحاتی که فرمودید.

2. بله، دقیقا، استفاده از Elementها در پایگاه هم سخت است هم فکر نمی‌کنم خیلی مفید باشد. valueها را هم بررسی کرده بودم، تصور می‌کنم جز تکرار یکسری دانستنی در دو فضای متفاوت (مثلا ماده سازنده و غیره) کارکرد دیگری برای پایگاه و در نهایت کاربر نداشته باشد. 

3. متوجه شدم. مرسی، بابت راهنمائی شما.

4. دقیقا، حق با شماست. 

با این تفاسیر فکر می‌کنم با توجه به اینکه باید فصل‌های پایان‌نامه را سریع‌تر تحویل دهم، فعلا از این موضوع صرفنظر کنم تا شاید روزی و سر فرصت به آن برگردم.

خیلی خیلی ممنونم از لطف و زحمات شما و همه دوستان.

با سپاس و احترام فراوان

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
01 تیر 1398 15:57

سلام،

لطفا نمودارهای مندرج در فایل پیوست را ملاحظه فرمائید.

با سپاس و احترام فراوان

Bibliography.rar

شما مجاز به پاسخ به اين پست نمي باشيد.
صفحه 7 از 8 << < 45678 > >>