انجمن‌های پشتیبانی

آخرين ارسال 01 تیر 1398 23:11 توسط Niknia
مرحله 9. کتابشناسی
36 پاسخ
مولف پيغام ها

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
03 اسفند 1397 22:40

سلام،

لطفا در فایل پیوست، اطلاعات منابع اطلاعاتی مورد استفاده در درج اطلاعات اشیاء را ملاحظه فرمائید. ردیف‌های بالا (سبز) دو منبع اصلی را نشان می‌دهد و ردیف‌های پائین (آبی) منابع زیر مجموعه از ردیف اول منابع اصلی است. یعنی چهار مقاله از مجله مندرج در ردیف 1 منابع اصلی مورد استفاده بوده است.

اگر امکان داشته باشد، می‌خواهم برای هر شیء صفحه یا صفحات مشخصی از منبع را که استفاده کرده‌ام را هم اضافه کنم.

آیا در این مرحله از RDA metadata elements and vocabularies (عناصر فراداده‌ای و واژگان RDA) که از طریق Open Metadata Registry در دسترس است؛ استفاده می‌کنیم؟

با سپاس و احترام فراوان

bibliography_1st ed.xlsx 

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
04 اسفند 1397 10:56
سلام،

این مستند RDA به ققنوس فراخوانی شده و در دسترس هست. استفاده از ورودی‌های آن برای توصیف اسناد شما هم امکان‌پذیر هست. اما آیا تصویر مشخصی از استفاده از آن در ذهن دارید؟ برداشت من از فایل شما آن بود که با دو سند اصلی و مقالات یکی از آن‎ها مواجه هستیم. از نظر تعداد با اعداد بزرگی مواجه نیستیم که نیازمند سازماندهی باشیم. اگر ممکن است استفاده مورد نظرتان را کمی روشن‎تر بیان بفرمایید.

متشکرم

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
04 اسفند 1397 13:02

سلام،

ببخشید که دیر پاسخ می‌دهم.

چه خوب که این مستند در ققنوس فراخوانی شده است. خیر، من تصویر مشخصی برای استفاده از آن ندارم. فقط درباره‌اش خوانده‌ام و در مقالات دیده‌ام که به آن ارجاع شده است ولی برای سازماندهی اسناد هیچ استفاده‌ای از آن نکرده‌ام، چون طبق قواعد RDA فهرستنویسی نکرده‌ام.

بله، دقیقا برداشت جنابعالی صحیح است. مقالات و پایان‌نامه مبنای اصلی دریافت اطلاعات متنی من بوده است. شاید بتوانم دو گزارش دیگر را هم به فهرست منابع مورد استفاده اضافه کنم. اما فکر کنم مقصود شما این است که در مجموع با اسناد کمی مواجه هستیم. در این صورت، همانطور که عرض کردم، دقیقا همین‌طور است. 

با احترام و سپاس

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
04 اسفند 1397 13:51
سلام،

پیشنهاد من اینست که بدون در نظر گرفتن RDA به ثبت اطلاعات اسناد بپردازیم. در نهایت اگر مفید تشخیص دادید به عنوان اطلاعات تکمیلی از ورودی‌های RDA برای توصیف بیشتر استفاده کنید. همان روشی که مثلا در حوزه کنش‌گران برای viaf استفاده کردید. درحال حاضر ققنوس RDA را یک مستند، مثل دیگر مستندها، می‌بیند که می‌تواند در تکمیل دانستنی‎ها یک موجودیت مورد ارجاع قرار گیرد.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
04 اسفند 1397 13:54

سلام،

سپاسگزارم از پیشنهاد شما. موافقم و مشتاقم ببینم چطور می‌توانم از این امکان در ققنوس استفاده کنم.

با احترام و سپاس فراوان

شما مجاز به پاسخ به اين پست نمي باشيد.
صفحه 2 از 8 << < 12345 > >>