انجمن‌های پشتیبانی

آخرين ارسال 02 شهریور 1398 10:46 توسط Niknia
گسترش مدل
54 پاسخ
مولف پيغام ها

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
19 خرداد 1398 11:06

سلام،

پیرو گفتگوی ایمیلی با جناب مهندس حجتی، فایل پیوست را برای گسترش الگو در سلسله مراتب مشخصه‌ها تهیه کردیم. 

بحث توصیفگرها را در مقدمه الگو دوباره ترجمه و بازبینی کردم که پیوست است. پیش از ترجمۀ این قسمت از الگو، یکی از یادداشت‌های جناب مهندس حجتی را آورده‌ام. 

اشکالم در درک کارکرد توصیفگرهاست. در مورد P137 ما یک اصطلاحنامه بیرونی در موزه بریتانیا داشتیم که به آن ارجاع می‌دادیم ولی در مورد P14 متوجه نمی‌شوم چطور قرار است این اتفاق بیفتد. به نظرم درج سه نقش به صورت مجزا، توسعه الگو به لحاظ مقدار است. 

با احترام و سپاس فراوان

3rd_Property_Extension.docx

Qualifiers.docx

--------------------------------------------------

پاسخ جناب مهندس حجتی درباره فایل پیوست گسترش الگو به شرح زیر است:

سلام،

روش شما هم کاملا صحیح و موجز است. اما توجه دارید که با موارد P137 متناظر نیست. چو در آن موارد توصیفگر هر مشخصه از پیش معلوم است. اما اینجا دایرهای از مقادیر ممکن برای توصیفگر مد نظر باشد. دایرهای که تنها در عبارت آن منعکس است. عبارتی که فکر کنم در تجدید نظری در آن هم بد نباشد. 

تفاوت این دو روش اینست که مقدار توصیفگر را بخشی از data به حساب آوریم یا بخشی از metadata.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    19 خرداد 1398 14:57
    سلام،

همانطور که پیشتر هم اشاره کردم مرزی خاکستری میان data و metadata در اینجا وجود دارد. توصیف‎گرها در این ناحیه خاکستری هستند. اگر از آن‎ها برای ایجاد ساختار در داده استفاده کنیم نقش metadataای بازی خواهند کرد. این همان است که در مورد نوادگان P137 اتفاق افتاده است. در اینجا با یک توصیف‌گر واحد metadata پایگاه شما توسعه داده شده و مشخصه تازه‎ای مثل نوع اثر در آن خلق شده است. اما اگر این توصیف‎گر فقط یک مقدار نباشد و زیرگروه‎های (P127B) آن مقدار را هم بتوان در همان جایگاه به کار برد، آنوقت کمی وارد حوزه data می‎شویم. این که کدامیک از سه مقدار ممکن به عنوان توصیف‎گر در نظر گرفته شود یک انتخاب است که کسی باید آنرا انجام دهد. اگر طراح پایگاه این انتخاب را به وارد کننده اطلاعات واگذار کند مشخصه‎ای مثل مورد آبی رنگ شما خلق خواهد شد. اما اگر این انتخاب توسط طراح انجام شده و در توسعه مدل پایگاه داده گنجانده شود با یک مشخصه به ازاء هز مقدار مواجه خواهیم بود.

پس به طور خلاصه تفاوت موارد P14 با این مورد P137 آنست که در اینجا یک "درجه آزادی" بیشتر داریم و آن انتخاب مقدار توصیف‎گر است. (البته این ربطی به ماهیت این دو مشخصه ندارد و در زیر P137 هم می‎توان موارد مشابه P14 داشت و برعکس).

وجود یک اصطلاحنامه بیرونی ربطی به این ماجرا ندارد چرا که به انتخاب مقدار مشخصه کمک می‎کرد و نه توصیف‎گر آن (که اصولا نباید انتخاب نمی‎شد و ثابت بود).

E22  --- (P137 + [objectType qualifier]) ----> E55 (e.g. album)

E7 --- (P14 + [Project Coordinator/Manager/Director]   ----> E39 (e.g Abar,Aydin)

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    19 خرداد 1398 15:31

سلام،

خیلی ممنونم از توضیح شما.

متأسفانه متوجه نمی‌شوم. نمودارش را دوباره رسم می‌کنم و می‌فرستم، شاید کمکی کند.

با احترام و سپاس فراوان

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    19 خرداد 1398 16:51
    سلام،

اگر ابهامتان را هم دقیق‎تر بیان کنید شاید بتوانم کمک بهتری بکنم.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    20 خرداد 1398 10:01

سلام،

بله حق با شماست و خیلی سپاسگزارم از لطف شما. از دیروز دوباره با این مفهوم در چالش هستم، هر زمان توانستم سؤالاتم را مرتب و معنادار بپرسم، حتما مطرح می‌کنم و به شما زحمت می‌دهم.

با احترام و سپاس فراوان

شما مجاز به پاسخ به اين پست نمي باشيد.
    صفحه 1 از 1112345 > >>