انجمن‌های پشتیبانی

آخرين ارسال 04 تیر 1398 16:30 توسط Niknia
مرحله 1 (2). نوع اثر
42 پاسخ
مولف پيغام ها

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
31 شهریور 1397 15:14

با تعیین شناسه برای آثار و انتخاب روشی که منجر به ثبت یکباره آثار شد، با فهرستی 200تایی از آثار مواجه هستیم منتظرند تا تکلیف مشخصات آن‌ها تعیین شود. مطابق برنامه "نوع اثر" را در دستور کار داریم. یعنی نیاز داریم به هر یک از آثار مورد نظرمان دست کم یک مقدار که نمایش‌دهنده نوع آن باشد اختصاص دهیم. سوال مهمی که در این مرحله با آن مواجه هستیم آنست که این مقادیر چه هستند.

در جدولی که برای من ارسال کردید در توصیف آثار اشاره‌هایی به نوع آن‌ها شده بود. اشاره به vessel و bead به طور مشخص در نظرم هست. این نشان می‌دهد که کارشناسانی که مستندات مورد استفاده شما را تدوین کرده‌اند تشخیص خود در مورد ماهیت آثار را هم ذکر کرده‌اند. با توجه به اینکه خود آثار در در حال حاضر در دسترس قرار ندارند طبیعی است که باید به اظهارنظرهای فهرست‌نویسانه آن‌ها تکیه کنیم.

حتما شما با مطالعه مستندات می‌توانید فهرستی از انواعی که آن‌ها برای مجموعه آثار ذکر کرده‎اند را گردآوری کنید (فرض کنیم 20 مورد باشند). پس از آن دو راه در پیش خواهد بود:

الف) 20 موجودیت تازه که به آن‌ها "نوع اثر" می‌گوییم به پایگاه داده اضافه کنید و آنها را به آثار منتسب کنید. برای هر یک از این موجودیت‌‌ها دو شناسه لازم خواهید داشت. یک شناسه یکتا (از جنس E42 و کمابیش مشابه با آثار) و شناسه دیگری (از جنس E35) که عبارت مندرج در مستندات را بازنمایی کند.

ب) مرجعیت مرجعی مثل موزه بریتانیا را بپذیرید و به جای خلق یک موجودیت جدید در ازای هر نوعی که در مستندات تشخیص می‌دهید، موجودیت "متناظر" با عبارت خود را طبق فرآیندی که توضیح خواهم داد در مستند انواع اثر موزه بریتانیا شناسایی و به پایگاه داده خود انتقال دهید. سپس موجودیت منتقل شده را به آثار خود نسبت دهید.

اولا تصریح کنم که روش اول روش پیشنهادی من نیست. اما برای آنکه تمام گزینه‌ها را شرح داده باشم آنرا آورده‌ام. روش پیشنهادی من روش دوم است که ویژگی‌های زیر را دارد:

1- از منظر ورود اطلاعات ساده‌تر است چرا که منحصر به انتخاب و انتقال است. از درج و انتخاب و تعیین شناسه یکتا و عنوان معاف هستید.

2- semantic بهتری دارد. مجموعه آثار شما از منظر معنایی در تراز مجموعه آثار موزه بریتانیا قرار می‌دهد. یعنی شما بیان می‌کنید که فلان اثر کاوش شده شما از همان نوعی است که بهمان اثر موزه بریتانیا هم از آنست. این یعنی ثبت اطلاعات معنایی بیشتر در مورد اثرتان.

3- در نسخه آینده ققنوس خواهید توانست فهرستی از آثار را جستجو کنید که نوع خاصی دارند، مستقل از آنکه در کدام پایگاه داده ثبت شده باشند. بنابراین در آن جستجو آثار شما در کنار آثار موزه بریتانیا و هر مجموعه دیگری که آن هم موزه بریتانیا را به عنوان مرجع انتخاب کرده باشد ظاهر خواهند شد. این البته نتیجه کیفیت بهتر اطلاعات بند قبل است.

4- البته شما به جای زحمت ورود اطلاعات لازم است زحمت فکری شناسایی انواع اثر مورد نظر خود در مستند موجود را بکشید. برای این کار لازم است ابتدا مستندات خودتان را بررسی کنید تا معنایی که برای عبارتی مثل vessel مد نظر بوده را دریباید. سپس در مستند نوع اثر موزه بریتانیا مورد متناظر با آنرا شناسایی کرده و مختصات آنرا ثبت کنید. در اکثر موارد همان عنوان مورد استفاده کارگشاست و نیازی به مطالعه دقیق‌تر هم نیست. اما در مواردی هم لازم است که یادداشت نوع اثر و مجموعه آثار منتسب به آن را هم مرور کنید تا قضاوت کاملی داشته باشید.

5- بسته به میزان دقتی که مستندات شما دارند این احتمال وجود دارد که هیچ مورد متناظری در مستند مرجع خود پیدا نکنید. در این حالت یک راه حل آنست که روش اول را به کار بگیرید. به عبارت دیگر، "تا جای ممکن" به مستند مرجع خود ارجاع می‌دهید. منظور آنست که عدم وجود یک ورودی مناسب در مستند مرجع، شما را به بن‌بست نمی‌کشاند.

واضح است برای آن‌که روش دوم موثر واقع شود و مزایای آن قابل استفاده باشد لازم است درصد مواردی که شما مقدار متناظر منظور خود را در مستند پیدا می‎کنید بالا باشد. پیش‌فرض اولیه من آنست که این عدد اگر صددرصد نباشد به آن خیلی نزدیک است. با این حال لطف کنید و به شکل موردی هم شده این پیش‌فرض را محک بزیند. تمام آنچه به آن نیاز دارید را در اختیار دارید. من همه جا به "مستند نوع اثر" که خود پایگاه مستقلی است اشاره کردم. این مستند به طور کامل در پایگاه هدیه ققنوس وارد شده است. پس می‌توانید از این پایگاه استفاده کنید تا نه فقط تعریف نوع اثر بلکه فهرست آثار منتسب به آن را هم در صورت لزوم در کنارش داشته باشید.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    31 شهریور 1397 15:46

سپاسگزارم از توضیحات جامع شما.

هر جا برایم ابهامی پیش آمد مطرح خواهم کرد.

با احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    01 آبان 1397 01:33

با سلام،

لطفا فایل پیوست را ملاحظه فرمائید.

با سپاس و احترام

Vashnave objects_1st ed_Object_Type.xlsx

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Learning review

- شیوه مستندسازی باستان‌شناسان برای اشیاء متفاوت بود. به عبارت دیگر هر باستان‌شناس به شیوه خاص خودش اطلاعات اشیاء را مستند کرده بود؛

- باستان‌شناسان در ارائه اطلاعات برخی از اشیاء (مانند نوع آن) تردید داشتند و صراحتا نوع آن را بیان نکرده‌اند؛

- برخی از اشیاء موجود در مستندات (مقالات) اطلاعات کاملی ندارند و به منظور دریافت اطلاعات بیشتر، مراجع مستقیمی نیز برایشان ذکر نشده است؛

- کدگذاری اشیاء حاصل از یک پروژه خاص، بعضا یکسان نبود و حتی مکاتبه با نویسنده نتیجه‌ای در بر نداشت. با این حال، منطق آنها را پیدا کردم و اطلاعات متن با پیش فرض من تا حدودی مطابقت داشت؛

- اطلاعات کدگذاری برخی از اشیاء در متن با شکل مطابقت نداشت که ناشی از خطای باستان شناس در ضبط اعداد و رعایت نکردن ترتیب شماره گذاری بود؛

- نکته قابل توجه استفاده از type برای دسته بندی انواع اشیاء در یکی از مقالات بود که تلاش شده بود با اختصاص یک کد (عددی) آثار همنوع را در کنار هم قرار دهد؛

- بسیاری از اشیاء فاقد تصویر بودند که این موضوع کار تشخیص نوع اثر را سخت‌تر می‌کرد؛

- در مجموع اطلاعات کلی باستان‌شناس درباره نوع اثر در تشخیص درست آن (بر مبنای مستند نوع اثر موزه بریتانیا و ققنوس) راهگشا بود.

Tips:

- اگرچه طولانی کردن پروسه مطالعه آثار و تشخیص نوع آنها به دقت کار می افزاید ولی توصیه می‌کنم که این پروسه بیش از دو هفته به طول نینجامد. بهتر است هر مقاله (بسته به حجم آن، به طور متوسط 10 صفحه) را در چهار session (در مجموع شانزده ساعت) به پایان ببرید.

- برای تشخیص نوع اثر توصیه می‌کنم در موزه بریتانیا جستجوهایتان را محدود به رکوردهای حاوی عکس کنید تا زودتر درباره نوع آن بتوانید قضاوت کنید.

-

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    02 آبان 1397 11:14

سلام،

زحمت زیادی برای تهیه این مستند کشیده‎اید. اطلاعات خوبی هم در آن سامان یافته که به آن‎ها به تدریج رجوع خواهیم کرد.

1- در ستونی که آنرا object type نامگذاری کرده‎اید (که برای پرهیز از اشتباه من آنرا  kind  می‌خوانم) نوع موجودیت E22 برای بیشتر موارد تعیین شده. مقدارهای خالی هم در این ستون وجود دارد. فرض من اینست که این مقدارها جا افتاده‌اند. اگر این فرض درست باشد ما کلا با 114 موجودیت از نوع E22  مواجه هستیم که در سه گروه قرار گرفته‎اند.

2- در نامگذاری پایگاه داده از الگوی متفاوتی برای شناسه‌گذاری آثار استفاده شده است. حدس می‌زنم شناسه‌گذاری متفاوت شما ناشی از غلط املایی باشد که به سادگی قابل رفع است.

یعنی http://qoqnus.nosa.com/resource/nik/n1 به جای http://qoqnus.nosa.com/resource/nik/obj1

3- در مقطع فعلی بر نوع اثر متمرکز هستیم و به نظر میرسد برای عمده آثار این نوع اثر را از مستند موزه بریتانیا تشخیص داده و انتخاب کرده‌اید. خوشبختانه این اطلاعات قابل فراخوانی به سیستم هستند بدون آنکه ورود اطلاعات موردی نیاز داشته باشند. در مورد نحوه انجام این کار در ادامه صحبت خواهیم کرد.

4- در فایل شما جند نوع Title و Description هم ذکر شده است. این اطلاعات هم قابل فراخوانی به پایگاه داده هستند. فقط باید تصمیم بگیرید که کدام مورد را لازم دارید به پایگاه اضافه کنید و در مورد Titleها کدام یک شناسه اصلی اثر شماست (یا اصولا url را به عنوان شناسه اصلی ترجیح می‎دهید).

برای مورد 3 لازم است یک زحمت اضافی بکشید. به یک فایل دو ستونی نیاز داریم که در ستون اول url (اصلاح شده) اثر و در مقابل آن در ستون دوم url نوع اثر آمده باشد. url نوع اثر را با مراجعه به مستند نوع اثر می‎توانید استخراج کنید. دوستان این فایل را مبنای فراخوانی نوع اثرهای موزه بریتانیا به پایگاه شما و اختصاص هر نوع اثر به اثر مربوطه قرار خواهند داد. با توجه به تعداد کم انواع اثری که به آن‎ها ارجاع کرده‌اید تهیه این فهرست نباید کار دشواری باشد. با توجه به میزان کار انجام شده تاکنون شما، تهیه این فهرست سریع‌تر است و شما را از ورود اطلاعات برای تک‌تک رکوردهای پایگاه معاف خواهد کرد.

به عنوان مثال برای اثر شماره 1 که نوع اثر آن coin ذکر شده چنین سطری لازم است:

http://qoqnus.nosa.com/re...p;    http://collection.british...rg/id/thesauri/x6089

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
    04 آبان 1397 22:41

سلام،

سپاس برای توضیحات شما.

1. تعداد موجودیت‌ها 126 شد. object kindها را افزودم و در تعیین برخی از آنها شک دارم. آنها را با رنگ زرد هایلایت کردم.

2. تغییری که فرمودید را در فایل اعمال کردم. شناسه‌ها را بر مبنای آنچه پیشتر در تاپیک انتخاب شناسه یکتا آمده بود، درج کرده بودم.

3. یک شیت با عنوان "URIs" به فایل پیوست اضافه کردم که در آن شناسه‌ها به تفکیک در دو ستون آمده است. شناسه‌های موزه بریتانیا را از پایگاه نوع اثر ققنوس پیدا و شماره‌ها را تایپ کردم. چندبار چک کردم و امیدوارم خطایی نداشته باشد. (امکان کپی-پیست نبود). خانه‌های زرد آنهایی هستند که نمی‌دانم چطور برایشان شناسه پیدا کنم؟ خانه‌های نارنجی رنگ دو معنی دارند: 1. یک مورد "sherd" را در پایگاه پیدا نکردم تا شناسه‌اش را درج کنم.  2. موجودیت‌هایی که بیش از یک نوع اثر دارند.

4. یک ستون با عنوان Main Title افزودم که ترجیح می‌دهم شناسه اصلی باشد. البته اگر این انتخاب خوب نیست؛ لطفا راهنمایی فرمائید.

با سپاس و احترام

Vashnave objects_2nd ed_Object_Type.xlsx

شما مجاز به پاسخ به اين پست نمي باشيد.
    صفحه 1 از 912345 > >>