انجمن‌های پشتیبانی

آخرين ارسال 04 تیر 1398 16:30 توسط Niknia
مرحله 1 (2). نوع اثر
42 پاسخ
مولف پيغام ها

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
05 آبان 1397 10:35

سلام،

1- موجودیت‎های فعلی پایگاه داده شما با نوع E22 اضافه شده‎اند. این با در نظر گرفتن نوع دیگری برای موجودیت‎ها کمی نامنطبق است. آنطور که من مرور کردم شما مواردی مثل نقشه‎ها، رسم‎ها یا تصاویری که در مستندات ظاهر شده‎اند را به عنوان موجودیت‎های اصلی در فهرست آورده‎اید. به نظر می‎رسد بعضی از موارد به خصوص نقشه‎ها اصولا ارتباطی به اشیاء ندارند و نباید در این فهرست منظور شوند. یک نقشه می‎تواند تصویری باشد که با ارتباطی مثل P138 به یک مکان (مثلا محل کاوش) مرتبط شود اما به نظر نمی‎رسد که ارتباطی با اشیاء کشف شده داشته باشد. همینطور ممکن است رسمی از یک شیء در دسترس داشته باشیم. این رسم هم می‎تواند در فهرست تصاویر شیء مربوطه (باز هم از طریق P138) ظاهر شود. از آنجا که در این مرحله بر آثار و انواع آن‎ها متمرکز هستیم ممکن است صحیح‎تر باشد که این موارد را جزیی از این فهرست ندانیم. این‎ها ممکن است بخشی از فاز C یا فاز I پروژه باشند. البته اینها بر اساس پیش‎فرضهای من بر اساس تصاویر و نقشه‎ها و توصیفی است که از آن‎ها در جدول ذکر کرده‎اید.

3- در مواردی که موفق به تعیین نوع اثر نشده‎اید سه حالت وجود دارد

الف- نوع اثر شما با عنوان دیگری در موزه بریتانیا ظاهر شده است. مثلا sherd، همانطور که حتما خودتان هم ملاحظه کرده‎اید، به عنوان نام دیگری برای vessel در فهرست شناسه‌های آن ظاهر شده است . در این حالت می‎توانید از شناسه vessel استفاده کنید.

ب- طبیعت درختی ماجرای نوع اثر به شما اچازه می‎دهد که در صورتی که نوع دقیق اثر را هم پیدا نکردید از نوع سرگروه (بالقوه) نوع اثر مورد نظرتان استفاده کنید. این تشخیص البته کارشناسانه است اما در مورد خاص sherd به نظر می‎رسد که با این رویه باز هم (به طور اتفاقی) به همان vessel خواهید رسید. در این روش شما نوع اثرتان را با دقت کمتری ثبت کرده‎اید.

ج- در نهایت اگر این روش‎ها مورد نظر نبود لازم است در این موارد از ارجاع به موره بریتانیا صرفنظر کنید و نوع اثر مستقل خودتان را در پایگاه داده ایجاد کنید. در این حالت sherdای در پایگاه خواهید داشت که نوع اثر به شمار می‎رود اما به خودی خود ارجاعی به موزه بریتانیا ندارد.

با این وصف از نظر من مورد sherd و موارد زرد رنگ یک مساله به شمار می‎روند. تنها تفاوت اینست که شما این عنوان خاص را در سایت موزه بریتانیا یافته‎اید. این تنها به این معنی است که "ممکن است" در نسخه‎های آتی مستند انواع اثر ظاهر شود.

موارد نارنجی رنگ مساله خاصی نیستند فقط به این معنی هستند که برای یک اثر بیش از یک نوع تشخیص داده‎اید. نوع اثر می‎تواند چند مقداری باشد و این هیچ اشکالی ندارد. فقط برای موارد آتی عرض می‎کنم که در چنین مواردی بهتر است شناسه اثر به ازای هر نوع آن یک بار در یک سطر جدید تکرار شود. یعنی اگر اثری دو نوع دارد دو سطر با شناسه آن اثر داشته باشیم که در هر یک شناسه یکی از نوع‎ها آمده است. برای ماشین پردازش چنین شکلی ساده‌تر است.

4- در مورد عنوان اصلی من نکته مشکلی ندیدم. البته توجه داریم که با انتخاب این مقادیر برای شناسه اصلی، در فهرست آثار مواردی با عنوان مشابه ظاهر خواهد شد. که البته این حالت با هر انتخابی به جز شناسه یکتا (که ذاتا غیر تکراری است) رخ می‎دهد و زیاد هم غیر متداول نیست.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
05 آبان 1397 12:59

با سلام و خسته نباشید،

ممنونم بابت لطف شما و وقتی که برای توضیح مفصل صرف می‌کنید.

1. حق با شماست. اگر من این موجودیت‌ها (نقشه و عکس و غیره) را از لیست حذف کنم، ترتیب شماره گذاری به هم می خورد. راه حل چیست؟

3. لطفا این دو لینک را ملاحظه فرمائید.

3-1. در موزه بریتانیا sherd یک نوع اثر در نظر گرفته شده است.

3-2. به sherd در description اثر اشاره شده است و نوع اثر vessel است. 

اگر شما هم صلاح می‌دانید، ترجیح من این است که یک نوع اثر جدید در پایگاه ایجاد کنیم تا یک نمونه از آن را در پروژه داشته باشیم. چنانچه مقدور نیست، همان vessel را به عنوان نوع اثر در نظر بگیریم. 

لطفا راهنمایی بفرمائید که چه اصلاحاتی را در فایل انجام دهم؟

با احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
06 آبان 1397 09:46
سلام،

1- با توجه به اینکه هنوز هیچ مشخصه‌ای برای آثار شما ثبت نشده‌اند، هیچ یک از آن‌ها با دنیای واقعی مرتبط نشده‌اند و هنوز بازنگری در شماره‌ها امکان‌پذیر است. یعنی اگر مایل باشید می‌توانید شماره‎گذاری جدیدی برای فهرست خود در نظر بگیرید طوری که شماره‌ها پیوسته بمانند. البته اگر برایتان دشواری دارد می‎توانید بدون تغییر شماره هم ادامه دهید و فقط شماره‎های نالازم را حذف کنید. در اینصورت البته شماره‎ها پیوسته نخواهند بود.

3- اگر همان sherd ظاهر شده در این لینک را کلیک کنید مشاهده می‎کنید که عملا جستجویی برای vessel انجام می‎شود. ظاهرا در این جا تنها از نام دیگر vessel استفاده شده است و نوع اثر اصلی همان است. یعنی ظاهرا در هر حال همان vessel گزینه شماست. توجه دارید که در مستند نوع اثر هم همین عبارت sherd به عنوان شناسه دیگری برای vessel ذکر شده است. پیشنهاد من اینست که متوقف نشویم و نوع جدیدی ایجاد نکنیم.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
06 آبان 1397 11:42

سلام،

1. خیلی خوب بود که امکان تغییر شماره‌ها هنوز وجود داشت. شماره‌ها را تغییر دادم. تعداد اشیا به 100 مورد کاهش یافت. لطفا فایل پیوست را ملاحظه فرمائید.

3. حالا متوجه منظور شما را درباره جستجوی vessel شدم، ولی دلیلش را متوجه نشدم.

با سپاس و احترام

Vashnave objects_3rd ed_Object_Type.xlsx

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
06 آبان 1397 16:34
فقط ظاهرا برگه URIs به روز نشده است. اگر امکان داشته باشد که در به روز رسانی هر باز ارجاع به نوع اثر را در یک سطر بیاورید هم که عالی خواهد بود.
شما مجاز به پاسخ به اين پست نمي باشيد.
صفحه 2 از 9 << < 12345 > >>