انجمن‌های پشتیبانی

آخرين ارسال 07 تیر 1399 09:52 توسط Niknia
مرحله 4. محتوا
82 پاسخ
مولف پيغام ها


کاربر ارشد


کاربر ارشد


--
26 دی 1397 16:27
  بله E37 و E38 و E34 خانواده E36 به حساب می‌آیند.


  کاربر ارشد


  کاربر ارشد


  --
  29 دی 1397 00:38

  سلام،

  ممنون می‌شوم فایل پیوست را ملاحظه فرمائید. فایل دو شیت دارد. شیت دوم، فقط اطلاعات آثاری را نشان می‌دهد که توانستم برایشان محتوای اثری در نظر بگیرم. در شناسایی نوع موجودیت محتوای اثر خیلی اشکال دارم و نتوانستم با اطمینان آن را تعیین کنم. در چند مورد، برای درج موضوع محتوای اثر هم نتوانستم موضوعی را از موزه بریتانیا پیدا کنم.

  با سپاس و احترام

  Object Content_1st ed.xlsx  کاربر ارشد


  کاربر ارشد


  --
  29 دی 1397 10:27
  سلام،

  بله تشخیص و تعیین موجودیت‌های می‌تواند کار دشواری باشد. اینجا حوزه تخصصی فهرست‌نویسی در این دنیاست که باید روش‌ها و دست‌نامه‌های لازم خود را داشته باشد. تدوین چنین روش‌هایی خود یک فعالیت است که می‌تواند دستمایه پژوهش شما و دیگر دوستان باشد. تدوین دست‌نامه‌هایی مشابه با آنچه در دنیای کتابشناختی وجود دارد.

  اما فعلا اجازه دهید از موارد واضح شروع کنیم. شما موضوع‌هایی برای بعضی از آثار تعیین کرده‌اید. می‌توانیم از آن‌ها شروع کنیم. لطفا برای مواردی که در موزه بریتانیا یافت شده‌اند فهرستی برای فراخوانی تهیه بفرمایید. دوستان هم فرم ورود اطلاعات را به فراخور تکمیل خواهند کرد.  کاربر ارشد


  کاربر ارشد


  --
  29 دی 1397 11:24

  سلام،

  ممنونم از توضیحات شما. حق با شماست و امیدوارم به زودی شاهد اتفاقات خوبی برای این حوزه باشیم. 

  لطفا فایل پیوست را ملاحظه فرمائید که حاوی 10 شناسه موزه بریتانیاست.

  من در تعیین نوع موجودیت محتوای آثار هم اشکال داشتم. ممنون می‌شوم راهنمائی فرمائید.

  با احترام و سپاس

  10 BM URIs for Subjects.xlsx  کاربر ارشد


  کاربر ارشد


  --
  29 دی 1397 13:57

  سلام،

  دوستان زحمت انتقال اطلاعات به پایگاه و استفاده از آن در محاوره ویرایش اثر را خواهند کشید. 

  برای مواردی که به عنوان subject مشخص کرده‌اید کار دشوار نیست. موضوع‌ها مطابق معمول E55 هایی هستند که به پایگاه منتقل می‌شوند. اما واسطی نیاز دارید که ارتباط اثر فیزیکی  را با این موضوع‌ها برقرار کند. این موجودیت واسط مطابق تعریف مشخصه‎ها باید از خانواده E73 باشد. توضیح اینکه در نسخه‎های جدیدتر مدل این مشخصه - یعنی P128 - تغییر کرده و به E90 تبدیل شده است. اما ققنوس هنوز از آن پشتیبانی نمی‌کند. اگر شما انتخاب‎های خود را به E90 محدود کنید، هر دو دنیا را خواهیم داشت.

  یک روش آنست که خود image یا inscriptionی که موضوع در آن تشخیص داده شده این موجودیت واسط قرار گیرد. روش دیگر آنست که موجودیت دیگری از جنس E90 را به این منظور تولید کنید. روش اول به نظر صحیح‎تر است اما موزه بریتانیا به دلیلی که نمی‎دانیم از روش اول استفاده نکرده است. احتمال دارد مشکل فنی در کار بوده باشد.

  اگر شما استفاده از از روش اول را انتخاب کنید با تشخیص تصاویر و حکاکی‌ها طرف خواهید بود و موضوعات به آن‌ها نسبت داده خواهند شد. در غیر اینصورت یک E90 موجودیت واسط شما قرار خواهد گرفت. این حالت دوم زمانی است که نمی‎توانید ماهیت دقیق موجودیت واسط را به صورت دقیق مشخص کنید. به این ترتیب باز هم ه شکل دیگری با همان مقوله دقت بیشتر و کمتر مواجه خواهیم بود. بدیهی است هز زمان که بتوانید دقیق‌تر باشید بهتر است.

  در مورد انتخاب از خانواده  E36 هم لطفا به مدل و توضیحات مراجعه کنید. کمک کننده است. اما باز هم در صورتی که تشخیص ممکن نباشد، می‌توانید از قاعده "دقت در دسترس" استفاده کنید یا از موزه بریتانیا الگو بگیرید.

  موفق یاشید

  شما مجاز به پاسخ به اين پست نمي باشيد.
  صفحه 1 از 1712345 > >>