انجمن‌های پشتیبانی

آخرين ارسال 07 تیر 1399 09:52 توسط Niknia
مرحله 4. محتوا
82 پاسخ
مولف پيغام ها

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
30 دی 1397 11:09
سلام،

اجازه دهید به این نمونه نگاه دقیق‎تری بیندازیم. در صفحه تخصصی این اثر بر روی E24 Physical Man Made Thing کلیک کنید. در سمت راست مشخصه‌هایی از اثر را می‌بینید که به خاطر E24 بودن اثر به آن منسوب شده‌اند. هر دو مورد P65 و P128 که مورد نظر ما هستند در همین نما دیده می‌شوند. با استفاده از این دو مشخصه محتویات این اثر ثبت شده است.

در بخش P65 شما 5 مورد مشاهده می‌کنید. از این موارد یکی image و چهار مورد دیگر inscription هستند.اگر پیوند image را دنبال کنید به موجودیتی از نوع E38 می‌رسید. یعنی بر روی این اثر یک تصویر تشخیص داده شده است. اگر مشخصات این تصویر را دنبال کنید خواهید دید که به نوبه خود مشخصه‌هایی مثل P2 یا P138 دارد. اگر پیوندهای inscription را دنبال کنید به موجودیت‌های از نوع E34 می‌رسید. آنها هم به نوبه خود مشخصه‌های دیگری مثل P2 یا P72 دارند.

در بخش P128 هم شما 2 مورد مشاهده می‌کنید. اگر آنها را دنبال کنید به موجودیت‌های از نوع E73 با مشخصاتی از جمله P129 که بیان‌گر موضوع است می‌رسید.

اینکه چرا این موارد برای این اثر ثبت شده است، تشخیص فهرست‌نویسی است. کارشناس اذعان کرده که بر روی این اثر یک تصویر، چند نوشته وجود دارد. به علاوه به طور جداگانه بیان شده که محتوای این اثر با دو موضوع در ارتباط است (P128ها) . اینکه مثلا چرا چهار inscription برای این اثر ثبت شده احتمالا به خاطر ویژگی‌های متفاوت آن‌ها (مثلا زبان یا نوع) بوده است.

اگر من فهرست‎نویسی می‌کردم از ثبت E73ها صرفنظر می‌کردم. یعنی نهایتا محتوای اثر را یک تصویر و چند نوشتار قرار می‌دادم و به یکی از این تصاویر یا نوشتارها (بسته به این که در کدام تشخیص داده شده است) موضوع‌ها را منسوب می‌کردم.

همانطور که می‌بینید تصاویر هم بدون سخت‌گیری E38 ثبت شده‌اند. فکر می‌کنم تصویر روی یک انگشتر هم با این مورد متفاوت نباشد. در پایگاه موزه بریتانیا اصلا از Visual Item و Mark استفاده نشده است.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
30 دی 1397 12:21

سلام،

خیلی ممنونم بابت این توضیحات.

1. دیروز برای اثر n14، موجودیت E38 و موضوع plant را اختصاص دادم ولی چون در قسمت "محتوا"ی نسخه وب نمایش داده نشد، فکر کردم خطا کرده‌ام. ممنون می‌شوم اگر خطایی داشته‌ام، راهنمائی فرمائید. با مقایسه با این نمونه فکر می‌کنم اشتباه باشد. چون P65 ایی در نمای تخصصی آن نیست.

2. به نظرم تلقی کردن تصویر این پرنده روی انگشتر به عنوان نمونه‌ای از موجودیت E38 درست نیست. موزه بریتانیا برای این نمونه هم اصلا تصاویر اسلیمی شبیه گل را در نظر نگرفته و به منتسب کردن موجودیت E34 برای حکاکی های به زبان عربی بسنده کرده. 

3. اگر سیاست موزه بریتانیا برای منتسب کردن E38 برای هر تصویری روی اشیاء همین است، همین روال را برای اشیا پیش بگیریم تا بعد برای درج موجودیت چند نمونه از E34هایی که داریم اقدام کنیم.

با سپاس و احترام

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
30 دی 1397 14:29
سلام،

1- نمایش وب، بر خلاف نمایش برنامه نمایشی مشترک برای تمام پایگاه‌های داده است و به همین خاطر در مواردی مقتصدانه و کمی سخت‌گیرانه‌تر عمل می‌کند. در این مورد هم، بخش محتوای نمای عمومی، مورد شما را بازنمایی نکرده است. اما این به معنی نادرست بودن مقدار شما نیست. همیشه می‌توانید به نمای تخصصی که سهل‌انگار است توجه داشته باشید. در هر صورت بخش عمومی هم برای کامل‌تر شدن به روز خواهد شد. اما در راستای همان سیاست مقتصدانه، این به روزرسانی را فقط به مواردی که عمومیت دارند و بالفعل می‌شوند، نظیر این مورد محدود می‌کنیم.

2- در فقدان وجود یک روش‌مندی برای رفع ابهام‌ها، بهترین راه آنست که شما سیاست خود را برای چنین مواردی تدوین کنید. موزه بریتانیا نمونه بسیار مفیدی است که مطالعه آن شما را در تدوین سیاست خودتان کمک کند. اما مهم آنست که شما بتوانید از انتخاب‌های خودتان بر مبنای یک روش‌مندی روشن دفاع کنید. داشتن یک روش‌مندی معلوم، که در زمان لزوم مدون هم بشود، حتی اگر اختصاصی خود شما هم باشد، معیاری برای درستی و نادرستی قرار خواهد گرفت. در غیر اینصورت هر کس خود را مجاز خواهد دانست که درستی و نادرستی را بر اساس معیار خودش ارزیابی کند.

3- اگر درست متوجه منظور شما شده باشم، تصمیم گرفتید همان که در مورد n14 عمل کردید را ادامه دهید؟ به نظرم درست است. در ضمن شما اینبار برای ویرایش از درخت سمت چپ برای تغییر P مربوطه استفاده کردید که بسیار هم خوب است. بنابراین شما در ادامه تصاویر مندرج بر روی اشیاء و موضوعاتی که از آن‌ها استنتاج می‌کنید را ثبت خواهید کرد.

موفق باشید

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
30 دی 1397 16:04

سلام،

1. مثال‌های زیادی را در نسخه وب نگاه کرده بودم تا توضیحات شما را در پست‌های پیشین متوجه شوم. ممنونم از توضیحاتی که فرمودید. 

2. حق با شماست. ولی در این مورد به نظرم یادداشت دامنه الگو برای E38 چنین دیدگاهی که موزه بریتانیا دنبال کرده ندارد.

3. منظورم همان بود که فرمودید. موجودیت‌های E38 را درج کردم. چند نکته را خدمتتان عرض می‌کنم:

الف) لطفا این تصویر که مربوط به n11 است ملاحظه فرمائید. برای درج موضوع دوم به تصویر خطا می‌گیرم.

ب) n20 حامل موجودیت‌های E34 و E38 است. E34 آن موضوع ندارد. ممنون می‌شوم برای درج اطلاعات آنها راهنمائی فرمائید.

ج) اگر درباره درج موجودیت‌های E34 راهنمائی بفرمائید ممنون می‌شوم. E34 هایی که داریم موضوع ندارند.

با احترام و سپاس

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
30 دی 1397 17:23
سلام،

3- برای بررسی این مشکل باید ارتباط شما را قطع کنم.

شما مجاز به پاسخ به اين پست نمي باشيد.
صفحه 3 از 17 << < 12345 > >>