انجمن‌های پشتیبانی

آخرين ارسال 07 تیر 1399 09:52 توسط Niknia
مرحله 4. محتوا
82 پاسخ
مولف پيغام ها

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
27 خرداد 1398 11:34

سلام،

نمودارهایی که برای E89 و E21 کشیده‎اید به نظرم نمودارهای خوبی هستند و  به رساندن موضوع کمک می‎کنند. فقط در مورد E89 متوجه معنای رابطه‎‎ای که میان P148 و P138 آورده‎اید نشدم. وجود این یک رابطه اجازه نمی‎دهد که تعریف شما از رنگ قرمز را به درستی درک کنم. در مورد P138 و P138.1 هم البته با کمی تفاوت می‎توان همین را گفت (برای سادگی صرفنظر از آوردن P138.1 در این نمودار خاص را هم می‎توان در نظر گرفت).

شما در این شکل هم وارثت در رده‎‎ موجودیت‎ها، هم وراثت در نوع مشخصه‎ها، هم وراثت چندگانه را آورده‎اید که بسیار هم عالی است. فکر کنم اگر ارتباط E55 را هم با بقیه برقرار کنید بد نباشد.

در حاشیه این نمودار به این حقیقت هم توجه کنید که با این وصف P129 می‎تواند به هر "چیزی" اشاره داشته باشد. یعنی در عمل فهرست کل موجودیت‎های سیستم به همراه تمام مشخصه‌ها و مخلفاتشان دارند نقشی را بازی می‎کنند که پیشتر در اینجا "مستند سرعنوان‎های موضوعی" بازی می‎کرد. این یعنی این مستند دیگر در جایگاه مهمی که پیشتر برای آن قائل بودیم ننشسته است یا اگر کمی رادیکال‎تر باشیم باید بگوییم دیگر به آن نیازی نداریم!

این مطلب را هم از جهت اهمیت ذاتی خودش گفتم و هم از این نظر که بیان آن می‎تواند در نشان دادن اهمیت امر وارثت رده‌ها موثر باشد. اینکه این وراثت تغییرات بنیادین در فهم ما از مساله ایجاد می‎کند. البته از طرف دیگر هم توجه دارید که بیان چنین چیزی چه عکس‎العملی ممکن است از طرف دوستان "کلاسیک" برانگیزد. شاید شما مشخصه دیگر و مثالی کمی خفیف‎تر پیدا کنید!

موفق باشید.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
27 خرداد 1398 13:31

سلام،

ممنونم از لطف شما برای بررسی نمودارها.

1. رابطه P148 و P138 اشتباه رسم شده بود. دو مشخصۀ P138.1 و P67.1 را حذف کردم ولی سؤالم این است که چطور باید آن‌ها را در این نمودار نشان داد؟

2. مشخصۀ P2 و P137 را رسم کردم. منظورتان از برقراری ارتباط E55 با بقیه همین بود؟

3. به نظرم نمودار E22 مثال خوبی نیست چون وراثت را در مشخصه‌اش نمی‌توان نشان داد. در هر حال در متن رساله از آن استفاده خواهم کرد.

4. بله، دقیقا، حق با شماست. مثال خفیف این است که E1 را از نمودار حذف کنم و به جای آن یک گل! بکشم و در پانویس بنویسم که اینجا یک موجودیتی هست که کارش و روابطش طوری است که همۀ تصورات شما از سازماندهی را به چالش می‌کشد.

تصور می‌کنم بهتر است که خیلی صریح با واقعیت روبه‌رو شوند و قصدم هم همین است.

با احترام و سپاس فراوان

Eng_IsA_Diagram.rar

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
27 خرداد 1398 16:07
سلام،

1- باید نمادی دیگر برای این منظور اختیار کنید. یک راه استفاده از رنگ متمایز بود. اما شما از رنگ برای تمایز مشخصه‎ها استفاده کردید. پس مثلا می‎توانید شکل دیگری به جز خط پیوسته و خط چین برای این منظور استفاده کنید. مثلا خط نقطه چین.

2- گر چه این دو رابطه هم مثال‎های خوبی هستند اما منظورم این نبود. منظورم رابطه IsA میان E55 با دیگر رده‎ها بود. طوری که جدا افتاده نباشد و پیام پیوستگی فضا منتقل شود.

موفق باشید.

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
27 خرداد 1398 18:13

سلام،

سپاسگزارم بابت راهنمائی‌های شما.

1. مشخصه‌ها و ارتباطاتشان رسم شد.

2. E28 را اضافه کردم. آیا لازم است به Inherited references هم پرداخته شود؟ اصلا امکان‌پذیر است؟

با سپاس و احترام فراوان

NewEng_IsA_Diagram.rar

کاربر ارشد

کاربر ارشد

--
28 خرداد 1398 09:34
سلام،

بسیار هم عالی. البته با اضافه کردن E28 فکر می‎کنم بعضی از IsAهای قبلی قابل حذف باشند. مثلا میان E90 و E89 با E1.

حالا از این "زبان" می‎توانید برای بیان تقریبا هر زیر مجموعه‎ای از اطلاعاتتان استفاده کنید.

منظور شما را از Inherited Reference متوجه نشدم.

شما مجاز به پاسخ به اين پست نمي باشيد.
صفحه 12 از 17 << < 1011121314 > >>